English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Folyamatosan növekszik a hallgatók száma a Pázmány bölcsészkarán
2005. február 9., szerda 22:59

A PPKE a valaha Pázmány Péter által Nagyszombatban alapított, majd később Budapestre költöztetett egyetem utóda. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetemre átnevezett állami egyetemről 1950-ben leválasztották a teológiai kart, ami aztán 40 évig egyetemi rangú önálló intézményként működött. Ebből született újjá 1992-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, amely ma a budapesti teológiai, jogi és információtechnológiai karokon kívül a piliscsabai bölcsészettudományi karral működik.
A piliscsabai BTK campus-jellegével tér el az ország más felsőoktatási intézményeitől. A kar építészetileg is látványosság. A „Stephaneum” épülete a legigényesebb konferenciáknak és hangversenyeknek is méltó helyet szokott adni. A BTK szinte kis város: éttermekkel, postával, boltokkal, könyvkiadóval. A kollégiumok tele vannak, viszont gyakorlatilag minden igénylőnek jut hely. Piliscsabán közel 2500 diák tanul 22 szakon, a finnugortól az esztétikáig, a történelemtől az arabig, a spanyoltól a magyar nyelv- és irodalomig, - általában két szakos párosításokban. (Kivétel a szociológia és a pszichológia, amelyeket nem lehet mással párosítani). Angolul, németül, franciául s az egyéb nyelveken persze nem csak szakos képzésben lehet tanulni. A Nyelvi Intézet minden hallgatónak lehetőséget nyújt a nyelvtanulásra. Sőt, az utóbbi években emelkedni kezdett a külföldről ide jövő s angol vagy német kurzusokat hallgató diákok száma.
A hallgatók száma folyamatosan nő, a szakoké is. A bölcsész szakok mellett megjelentek a társadalomtudományiak (a szociológia és a kommunikációtudomány), amelyeken ma a hallgatók 40-50 százaléka tanul. Ez az arány a jövőben talán még emelkedni is fog. Az alapszintű és mesterszintű, 3+2 éves, ún. „bolognai” rendszerű oktatáshoz a BTK – a jelenlegiek mellett – négy új szak akkreditálására törekszik, ezek: a társadalmi tanulmányok; a nemzetközi tanulmányok; a politológia; és a kulturális antropológia.
A szakági bővülést némi késéssel, de követi az infrastruktúra kiépülése. 2004-ben egy új oktatási épület készült el. 2005-ben a Kommunikáció Intézet kap új épületet tanári szobákkal, kis stúdiókkal. A pszichológusok oktatása viszont még jelentős mértékben másutt végzett laboratóriumi munkára támaszkodik. S az egész kar munkáját nehezíti, hogy a tekintélyes könyvtári állomány fél tucatnyi részkönyvtárban, további része tanszéki könyvtárakba van decentralizálva. Egy központi könyvtár felépítése a jövő reményei közé tartozik.
A külső szakmai intézmények által végzett országos összehasonlító vizsgálatokban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem s ezen belül a BTK az ország legjobbjai között szokott szerepelni. Számunkra talán ennél is fontosabb a hallgatók véleménye. A közelmúlt egy vizsgálata szerint az ELTE-re beiratkozottak között a magasabb évfolyamokba járók véleménye kritikusabb egyetemükkel szemben, mint a fiatalabbaké. Piliscsabán fordított a helyzet. Minél magasabb évfolyamos hallgatókról van szó, annál magasabbra értékelik egyetemüket. A kezdeti tartózkodás helyére idővel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának, vagy egyszerűen a piliscsabai campusnak a nagyrabecsülése és szeretete lép. Ez talán abból is következik, hogy egy ilyen kis és önéletet élő egyetemi karon az egyes emberekkel való foglalkozásra és személyesebb légkörre is inkább jut idő.

Dr. Tomka Miklós
tudományos dékánhelyettes






Napi evangelium
Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.
  Jn 13,1-15

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum