Kelet- és közép-európai bíborosok és püspöki konferencia elnökök találkozója Budapesten
2005. február 11., péntek 16:30

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia meghívására az Európai Unióba most belépett, illetve az unióba készülő kilenc közép- és kelet-európai ország helyi Katolikus Egyházának vezetői találkoznak Budapesten 2005. február 12-14. között. A találkozó fő témája a „Keresztény emberkép a mai Európában” .
A résztvevők közös szentmisét mutatnak be február 13-án, vasárnap 10 órakor a budapesti Szent István-bazilikában. Február 14-én látogatást tesznek Mádl Ferencnél, a Magyar Köztársaság elnökénél.

E napon, vagyis február 14-én, hétfőn 11.30 órakor sajtóbeszélgetés keretében kapnak tájékoztatást az újságírók a találkozó eredményeiről az MKPK székházában (1071 Budapest, Városligeti fasor 45.).

A konferencia céljairól és témájáról Erdő Péter bíboros a Magyar Kurír szerkesztőségének elmondta:

„A püspökszenteléssel a püspök egy testület tagja lesz; küldetése egyházmegyéjén túlra is szól. Ennek a missziónak a gyakorlására különböző intézményes formák léteznek az egyházban: a püspöki konferenciák, a római kúria bizonyos hatóságai, vagy maga az egyetemes zsinat. Ugyanakkor sok egyéb alkalom segít ennek a kollegiális érzésnek a kifejezésében, és abban, hogy egymást támogatva teljesítsük a szolgálatunkat.
Közép-Európa egyházai új helyzetben vannak. Az Európai Unió új vagy leendő tagállamai újfajta lelkipásztori kihívással találkoznak. Nem elsősorban gazdasági vagy politikai változásokról van szó – hanem az emberről, aki más, mint 20 évvel ezelőtt. Erről kell közösen gondolkodnunk, megosztani egymással a tapasztalatainkat, és az új lelkipásztori kezdeményezésekhez fűzött reményeinket.”

Arra a kérdésre, hogy mennyiben különböző, illetve hasonló az Európa nyugati és keleti felén élő népek és ezen belül a keresztények helyzete, a bíboros prímás így fogalmazott:
„A Nyugat-Európa és Közép-Kelet-Európa közötti különbség a társadalmi realitásban van. Térségünkben hasonló jellegű, de sokkal nyíltabban jelentkező problémákkal kell szembesülni.
Itt másképpen kell értékelni a lélektani folyamatokat és az ennek következtében jelentkező magatartás-változásokat. De említhetném a migráció különböző jelenségeit is. Egészen más ez a kérdés egy olyan országban, ahol tömegesen kell bevándorlókkal számolni, és ott, ahonnan az emberek kivándorolnak. A nemzeti-etnikai azonosság problémaköre szintén közelről érinti az embert. Ez is más egy olyan térségben, ahol ez hosszú évtizedeken át nem lehetett téma. Bizonyos folyamatok pedig sokkal váratlanabb formában törhetnek felszínre. De ezek inkább a társadalmi realitásban rejlő különbségek. Ami összeköt bennünket a nyugati katolikusokkal, az éppen a keresztény meggyőződésünk.

Az Európa-szerte tapasztalható keresztényellenes megnyilvánulásokról szólva a főpásztor elmondta: „Egy kommunista múlt után ennek egyértelműen más helyi értéke van itt, mint egy zavartalanabb fejlődési utat leírt társadalomban. A jelenségek sem egyformák, hiszen goromba keresztényellenes megnyilvánulások a nyugat-európai világban nem jellemzőek. A mi térségünkben a gyors változások során kitűnt, hogy a társadalom erkölcsi kohéziója igen gyenge. Márpedig ha a társadalom értéktudatában vákuum keletkezik, akkor az a mindennapi együttélés számára is veszélyeket hordoz magában. Azt hiszem, ennek a tágabb értelemben vett régiónak közvetlen formában kellett szembenéznie ezekkel a veszélyekkel, éppen ezért ilyen téren a nyugati testvérekkel való tapasztalatcserében mi is tudunk nyújtani valamit.”

Résztvevők:

Bosznia-Hercegovina

Franjo Komarica
elnök, Banja Luka püspöke

Vinko Puljić bíboros, sarajevoi érsek

Horvátország

Josip Bozanić bíboros, elnök, zágrábi érsek

Lengyelország

Franciszek Macharski bíboros, krakkói érsek