Erdő Péter bíboros a Keleti Egyházak Kongregációja tagja lett
2015. június 5., péntek 18:59

Erdő Péter bíborost a Keleti Egyházak Kongregációjának tagjává nevezték ki. Jelen kinevezéssel Erdő Péter bíboros az Apostoli Szentszék hét dikasztériumának tagja.

A Keleti Egyházak Kongregációja (latinul Congregatio pro Ecclesiis Orientalibus) a római kúria szerve. IX. Pius pápa 1862. január 6-án alapította a Propaganda Fide kongregáció (Népek Evangelizációjának Kongregációja) keretében. XV. Benedek pápa 1917. május 1-jén önállósította. Hatáskörét XI. Pius pápa 1938. március 25-én jelentősen növelte. A dikasztérium szerkezeti sajátossága, hogy tagjai az összes keleti katolikus pátriárkák és nagyérsekek, valamint a Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsának elnöke. Illetékessége nem csak bizonyos ügyekre, hanem bizonyos személyek és területek minden ügyére szól.

A Keleti Egyházak Kongregációjához tartozik (némely kivételtől eltekintve) a keleti rítusú katolikusokkal kapcsolatos minden ügy, még akkor is, ha az „vegyes”, vagyis más rítusúakat is érint. A keleti rítusúak fölött is megmarad azonban a Hittani Kongregáció, a Szentté Avatási Ügyek Kongregációja, az Apostoli Poenitentiaria, az Apostoli Signatura, a Rota Romana Törvényszék, valamint el nem hált házasságokra nézve az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció hatásköre. De a dikasztérium elé tartozik az ún. Keleti területek minden ügye, így a missziós és pasztorális tevékenység egészét (pl. a püspökök kinevezését) illetően még a terület tisztán latin ügyei is. A kongregáció saját földrajzi területe az, ahol a keleti rítusok régi idők óta számbeli túlsúlyban vannak. E területeket XI. Pius pápa Sancta Dei Ecclesia motu propriója és a hozzáfűzött kiegészítések határozzák meg. Az eljárás módját tekintve a Keleti Egyházak Kongregációja a VI. Pál pápa által bevezetett kúriai reform óta csak közigazgatási hatóság. Bírói úton már nem járhat el.

A Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa Leonardo Sandri bíboros.

Fotó: News.va

Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.

Szent György vértanú

Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú

Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.