English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





"Éjsportolók" a váci szemináriumban
2005. február 21., hétfő 17:45

A váci székesegyház mellett pénteken esténként fiatalok népes csoportja várja, hogy a toronyóra nyolcat kongasson. Ekkor nyílik ki az egykori szeminárium ajtaja, ahol ismerősként köszöntik őket. A csoportosulásra a bejárat fölötti megvilágított tábla felirata adja meg a magyarázatot: Éjszakai Sportolás. A nyitásra pontosan érkezőket újabb fiatalok csoportjai követik, hamarosan labda pattogása, pingponglabdák kopogása, nevetés és vidám társalgás tölti be az épületet.

 - Miért jönnek ide a fiatalok? – kérdezzük Árvai Ferenc atyát, a váci szeminárium prefektusát.

- Talán első hallásra furcsának tűnik a rövid válasz: sportolni. Immáron egy éve, minden pénteken várjuk az ifjúságot, hogy a csavargás, drogozás helyett itt töltsék el nálunk az éjszakát, ha már korunk fiataljai a hétvégi éjszakát nem alvással töltik.

- Honnét jött az ötlet, hogy éjszaka sportoljanak a fiatalok?

- Két forrásból fakad. Egyik hajnalon a székesegyház parkolójában bömbölő zene ébresztett fel. Az ablakon kitekintve egy csapat fiatalt láttam, akik a hangos zene mellett a székesegyház oszlopcsarnokában fociztak. Kimentem hozzájuk, és kértem őket, hogy a zenét halkítsák le. A hajnali látogatásomból egyórás beszélgetés lett. Kiderült, hogy nem az alváson jár az eszük, szeretnek focizni, ezért – mivel máshol nincs világítás és nyitott tornaterem – az oszlopcsarnokot szemelték ki focipályának. Elgondolkodtatott az ötletük az éjszakai focizást illetően, de ha nekik ez jó, akkor legyen. Ez volt az első élményem az éjszakai sportolási kedvről.

Nemsokára Dr. Beer Miklós püspök atya azzal keresett meg, hogy a televízióban látott egy riportműsort az éjszakai pingpongozásról, és úgy gondolja, hogy hasonlót mi is rendezhetnénk. Én is megosztottam az előbbi élményem a püspök atyával, aki röviden így zárta le a beszélgetést: – Ferikém, szervezd meg a váci éjszakai sportolást.

Ezzel a vette kezdetét a szervezés, majd 2004. március 19-én, Szent József ünnepén megnyitotta a kapuit az ingyenes váci Éjszakai Sportolás, ahol pénteken este 8 órától szombaton hajnal 4-ig lehet kikapcsolódni.

- Hogyan sikerült megszervezni?

- Utánajártam az eredeti ötletnek, aminek a szálai az USA-ig vezetnek.

1988-ban egy Marylandban élő szociális munkás - tanulmányozva az éjszakai életet - arra lett figyelmes, hogy leginkább a sötétedés beállta után virágzik a fiatalkorú bűnözés és a kábítószer-kereskedelem. Nem nézte tétlenül a gyerekek elkallódását. Barátaival összefogva hamarosan éjszakai kosárlabda-mérkőzéseket szervezett az utcán csellengők számára. Az eredmény minden várakozást felülmúlt. Egy év alatt a régióban a felére csökkent a fiatalkorú bűnözés, két éven belül pedig az Egyesült Államok csaknem mindegyik tagállamában működtek már hasonló sportklubok.

Hazánkban Dr. Faragó Sándor - azaz Pingpong Doki – gyermekorvos és gyermekpszichiáter szakorvos 1993-ban elhatározta, hogy megpróbálkozik valami hasonlóval, ám az amerikai példától eltérve a kosárlabdázás helyett asztaliteniszezni hívta a fiatalokat óbudai rendelőjébe, ahova saját pingpong asztalát vitte ki. Hamarosan harminc fiatal pingpongozott rendszeresen éjszakánként, azzal a dokival, aki egykor az oltásokat adta nekik. A gyerekek körében egyre népszerűbb lett az "esti program", s a szülők is megnyugodhattak, hogy a csemeték nem az utcán kóboroltak.

A váci kezdéshez a tornatermünk adott volt, vásároltunk pingpongasztalokat, kiegészítettük a szeminárium csócsójával és kondi gépeivel,- és meghirdettük a lehetőséget. A templomi hirdetésekkel és a városban elhelyezett plakátokkal kerestük az éjszakai sportolás iránt érdeklődő fiatalokat és önkéntes felnőtt segítőket rendezőnek.

-Milyen volt a fogadtatás?

-Tíz felnőtt jelentkezett, akik a templomi hirdetés révén szívesen jöttek segíteni azért, mert „végre valaki tesz valamit a fiatalokért”. Összedugtuk a fejünket, és amennyire lehetett, felkészültünk a nyitásra. Közben meghívtuk az óbudai éjsportoló Jövőbarát Alapítvány vezetőit - akiknél már 10 éves múltra tekint az éjszakai pingpongozás-, hogy osszák meg velünk tapasztalataikat.

Nagy izgalommal vártuk, hogy lesz-e érdeklődő. Első alkalommal 70-en jöttek éjsportolni és azóta is minden pénteken 60-180 vendégünk van. Meglepett az érdeklődők nagy száma, így a létszám miatt fejlesztéseket kellett végrehajtani. Vásároltunk újabb pingpongasztalokat, biliárdasztalt, nagyobb csocsót (asztalifoci), társasjátékokat. Váci keresztény vállalkozók is szívesen segítik adományaikkal az egyházi kezdeményezést.

-Nyáron új gazdája lett az épületnek. Ez mennyiben változtatta meg a sportolást?

- Zsámbékról a szeminárium épületébe költözött a Boldog Apor Vilmosról elnevezett Katolikus Tanítóképző Főiskola, a szeminárium pedig a püspökség emeletén lett elhelyezve. Az éjsport azonban maradt a régi helyén, sőt kibővült egy öt teremből álló pincével. Olyan népszerű már a fiatalok körében, hogy képtelenség lenne megszüntetni. Az érdeklődők és a rendezők száma is gyarapodott: 160 regisztrált tagunk és 16 önkéntes segítőnk van.

-Hogyan telik el egy éjszakai sportolás?

-Sok fiatal már fél nyolckor a bejárat előtt várja a nyitást, így ők választhatnak elsőként a játékok közül. Ingyenes tagsági igazolványt kaphat mindenki, aki jó szándékkal, és sportolni, kikapcsolódni jön közénk. Az éjsport mottója: Kapcsolódj ki drog és alkohol nélkül. Öltözőszekrények és értékmegőrzés véd a lopások ellen – amire sajnos már volt kísérlet -, a rendezőknél lehet feliratkozni a játékokra: teremfoci, pingpong, csocsó, biliárd, kondizás, darts. Jó időben a járdán és a székesegyház előtti téren is játszunk, lehet röplabdázni, tollasozni, kuglizni. Aki mozog, hamar megéhezik és szomjas is lesz, amit az ingyenes büfé csillapít teával, szódával, zsíros kenyérrel és rengeteg – a Floch cukrászattól kapott - ajándék sütivel.


Persze jut idő a beszélgetésre is. Nagy örömünkre szolgál, hogy egész családok is törzsvendégeknek számítanak, együtt sportol nálunk a család. Beer püspök atya (lásd a mellékelt fotót) szintén szívesen beáll közénk pingpongozni.

-Mindenki bemehet a sportolásra?

-Természetesen mindenkit szívesen látunk, aki betartja a házirendet, és nincs alkohol vagy kábítószer hatása alatt. A házirend is nagyon egyszerű: úgy viselkedj, hogy mások is jól érezzék magukat. Sajnos előfordult, hogy valaki ezt nem vette komolyan, agresszíven, durván viselkedett. Mivel vendég volt, ezért – a többiek érdekében – távozásra szólítottuk fel.

-Ilyen nagy létszám mellett hogyan lehet rendet tartani?

-A rend és a biztonságos játék megőrzésében támogat bennünket a váci rendőrkapitányság, akik alkalmanként meglátogatnak bennünket. Jelenlétük a „vagányokat” önmérsékletre készteti, a többieket pedig megnyugtatja. Ha valaki súlyosan veszélyezteti a játékot, azt figyelmeztetjük, ha ez sem hat, legközelebb nem engedjük be. A fiatalok között csak egy elenyésző rész az, aki „balhézni” jön közénk. Az egyik biztonságtechnikai cég vezetője felkereste az éjsportot és csodálatának adott hangot a „bátorságunkat” illetően, hogy bárkit beengedünk. Támogatásképen ingyenesen segít a cége a bejáratnál az ittas vagy agresszív fiatalok eligazításában. Egyébként nem olyan vadak és rosszak a fiatalok, ahogyan ezt sokan elképzelik. A zord külső mindig szeretet és odafigyelés után vágyó fiút vagy lányt rejt, emberi szóval minden konfliktust meg tudunk oldani.

A fiatalok egy része nem is sportolni jön közénk, hanem azért, mert ez a program ingyenes, és igazából nincs hová mennie. Számukra filmklubot, társalgót és számítógépezési lehetőséget biztosítunk. Sok csellengő fiatal néz be hozzánk, itt vacsoráznak meg és jól érzik magukat. Valaki egyszer azt mondta nekem: -Ti nem csináltok itt semmi különöset a fiatalokkal, csak játszotok velük, mint Don Bosco.

Ha Don Bosco nyomdokait járjuk, akkor már megérte. A vadóckodó fiataljaink - ha nem is gyorsan – azért fejlődnek. Kevesebb már a trágár beszéd, formálódik a közösség, a gyerekek között barátságok születnek, és egymást is formálják. Mi csak arra ügyelünk, hogy mindez pozitív irányba történjék.

-Nem jelent meg a drog a falak között?

-Hála Istennek eddig még nem volt terjesztésre próbálkozás, de a rendezők tekintete ezt nagyon is kutatja. Ott vagyunk a gyerekek között minden teremben és ügyelünk arra, hogy ne terjeszthessen senki drogot. Hivatalosan is szerepel az éjsportunk a rendőrség bűnmegelőző programjában, tervezünk előadásokat a gyerekeknek a drogról a DADA program keretében.

-Meddig fog működni Vácon az éjszakai sportolás?

-Ezt már sokan kérdezték. A válasz nagyon egyszerű: addig, amíg a fiataloknak lesz rá igénye. Amíg vissza nem térnek a normális kerékvágásba, vagyis fel nem fedezik, hogy a péntek éjjelt alvásra is lehet használni.

Az idő azt igazolta, hogy az éjsport jó módszer a fiatalokkal való kapcsolatfelvételre. Az országban már öt helyen létezik hasonló program, de – tudomásom szerint – a váci a létszámában legnagyobb és az egyedüli egyházi fenntartású. Szeretettel biztatok bátor keresztény felnőtteket, hogy hasonlót szervezzenek ott, ahol – a Váchoz hasonlóan – a hétvégén fiataloktól zajos az éjszaka. Szívesen segítünk az elindulásnál.

Címünk: Váci Püspökség Éjszakai Sportolás - 2600 Vác, Migazzi tér 1. E-mail: ejszakaisportolas@vaciegyhazmegye.hu








Napi evangelium
Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?
  Jn 6,52-59

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum