Befejeződött a püspöki konferencia téli ülése
2016. december 8., csütörtök 12:08

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia december 6-án és 7-én megtartotta téli rendes ülését, amelyen az alábbi témákat vitatták meg a testület tagjai.

A Krisztus-hívők egységéért meghirdetett ökumenikus imahét 2017. január 15-től 22-ig tart. Az imahét anyagát németországi keresztények állították össze, amelynek a központi igéje így hangzik: „Krisztus szeretete ugyanis sürget minket” (2Kor 5,14).

Az országos ünnepi nyitó istentisztelet a Kálvin téri református templomban lesz január 15-én, vasárnap 18 órakor. Szentbeszédet mond Dr. Erdő Péter bíboros, igét hirdet Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök. Az ünnepi liturgiában szolgálnak a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa tagegyházainak vezetői.

A Katolikus Karitász elindította karácsonyi segélyakcióját „Tárjátok ki szívetek” címmel, amely során rászoruló családokat segít a téli időszakban és karácsonykor. Idén is több módon lehet csatlakozni a december 31-ig tartó adománygyűjtéshez. Ennek lehetőségeiről a karitasz.hu honlapon tájékozódhatnak.

A december 4. és 11. között megrendezésre kerülő Egymillió csillag a szegényekért elnevezésű szolidaritási akció keretében önkéntesek gyertyákkal, gyertyagyújtásokkal hívják fel a társadalom figyelmét a köztünk élő szegényekre. Az akcióban ma már világszerte tizenöt ország vesz részt évről évre. Célja: az összetartozás szellemének, az emberi szolidaritás érzésének erősítése, az emberek figyelmének ráirányítása a társadalom peremére szorultakra.

A Püspöki Konferencia Állandó Tanácsának tagjai – a hagyományoknak megfelelően – megbeszélést folytattak a Magyar Máltai Lovagok Szövetsége és a Máltai Szeretetszolgálat vezetőivel. Ennek során kiemelték azt a sokrétű szociális és karitatív szolgálatot, amely a Máltai Lovagok vezetésével az evangélium szellemében zajlik országszerte és a határokon túl is, számos esetben a Katolikus Karitásszal együttműködésben.

A Püspökök megbeszélést folytattak a római Hittani Kongregáció Ad resurgendum cum Christo kezdetű dokumentumáról, amely az elhunytak temetésére vonatkozik. Ez a dokumentum teológiai indíttatású és ahogyan a címe is jelzi, hitünk központi igazságára, Jézus Krisztus testben történt feltámadására alapozva fejti ki azt a keresztény tanítást, amely minden ember testben történő feltámadását vallja. Ebből következően a katolikus hívők számára javasolja az elhunytak hagyományos módon történő temetését, amely kifejezi a testi feltámadás hitét, de nem tiltja a hamvasztás választását gazdasági, társadalmi vagy higiéniai okokból. Az instrukció különösen is felhívja a katolikus hívőket arra, hogy az elhunyt hozzátartozóik földi maradványait szent helyen helyezzék örök nyugalomra.

Szent László király trónra lépésének 940., szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából, csatlakozva az állami eseményekhez, a Konferencia több országot összekapcsoló programsorozattal kíván megemlékezni az Árpád-házi uralkodóról. Az emlékév központi rendezvénye június 26-án és 27-én lesz, amelynek Győr városa ad otthont. A két napon tudományos konferenciával, koncertekkel és ünnepi szentmisével emlékeznek meg a magyar szentről. Az emlékévhez kapcsolódóan többek között Nagyváradon, valamint a Szent László király által vezetett Szabolcsi Zsinat 925. évfordulója alkalmából rendezendő programokon is várják az érdeklődőket.

Budapest, 2016. december 8.

Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.

Szent György vértanú

Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú

Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.