A magyar püspökök felkeresték a Német-Magyar Kollégiumot
2017. november 23., csütörtök 19:44

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) tagjainak ad limina látogatása során november 22-én este a Collegium Germanicum et Hungaricumot (Német-Magyar Kollégium) keresték fel a főpásztorok, akik részt vettek a kollégiumi templom felszentelésének évfordulós ünnepén is.

A szentmise főcelebránsa Udvardy György pécsi megyéspüspök volt. Prédikációjában buzdította a diákokat, ne hagyják magukat megbénítani a félelemtől, hogy nem megfelelőképpen használják fel a képességeket, lehetőségeket, amiket kaptak, hanem a Krisztusba vetett bizalommal munkálkodjanak.

Az Erdő Péter bíboros, prímás, érsek és Veres András püspök, az MKPK elnöke vezetésével érkezett látogatókat Stefan Dartmann rektor köszöntötte. Kiemelte, hogy amióta 1580-ban XIII. Gergely egyesítette az addig külön működő magyar és a német kollégiumot, az intézmény sok mindent megélt. Mindvégig képviselte azonban a világegyházra való nyitottságot, hogy annak aktuális helyzetét megismerve a diákok saját egyházmegyéjüket az itt szerzett tapasztalatokkal, látásmóddal is tudják szolgálni.

A kollégium jelenleg is határozottan képviseli ezt az értékrendet, leginkább a közép-európai térségre koncentrálva – a jelenlegi diákok tizennégy országból és negyvenegy különböző egyházmegyéből érkeztek. A rektor megköszönte az MKPK tagjainak, hogy magyar diákokat küldenek, és ezzel osztoznak az intézmény munkájában, értékeiben.

A szentmisét megelőzően a kollégium görögkatolikus diákjai részesültek a kisebb rendekben, a felolvasó és alszerpapi rendben. A szentmise után a kollégium növendékeinek lehetőségük volt a püspökökkel való személyes találkozásra. A magyar diákok ezután a magyar közösség rekreációs termében folytatták a beszélgetést a főpásztorokkal. A terem bútorzata nemrégiben az MKPK adományából újulhatott meg.

Forrás: Orosz István Mokiosz/Collegium Germanicum et Hungaricum

Fotó: Collegium Germanicum et Hungaricum

Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy, szenteltessék meg a te neved!

Gonzága Szent Alajos szerzetes

Alajos 1568-ban született Castiglioneban (Mantova mellett), atyja mantovai őrgróf volt. Már fiatal korában megtanulta, hogy heves természetét fékeznie kell. Apród volt Firenzében, majd Madridban II. Fülöp király udvarában. Komolysága és vallásossága már akkor feltűnt. 17 éves korában belépett a Jézus Társaságba, miután kitartóan ostromolta apját, hogy megkapja erre az engedélyt. Szerzetesnövendék volt Rómában, amikor ott kitört a pestisjárvány. Önfeláldozóan ápolta a betegeket, majd őt is elragadta a járvány. Meghalt 1591. június 21 -én.