Befejeződött a püspöki konferencia téli rendes ülése
2017. december 7., csütörtök 12:00

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia december 5-én és 6-án megtartotta téli rendes ülését.
Amint a cseh, horvát, lengyel, szlovák és magyar püspöki konferenciák képviselői december 4-én, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) székházában tartott sajtótájékoztatón bejelentették, az öt ország katolikus egyházai közösen négyszázötvenezer euró értékben kívánják támogatni a Libanoni Karitász áldozatkész munkáját az országban élő nagyszámú rászoruló, menekült megsegítésében. Ennek az összegnek a ránk eső részét a Püspöki Konferenciának a nehéz helyzetben levő közösségek támogatására létrehozott alapjából biztosítjuk. Ettől a kezdeményezéstől független a nyáron meghirdetett országos gyűjtés, amelynek összegét egy iraki település újjáépítésének támogatására fordítjuk, az ezzel kapcsolatos egyeztetések folyamatban vannak.

A Püspökök ülése lehetőséget biztosított arra, hogy összefoglalják a november 20. és 25. között Ferenc pápánál és a szentszéki hivataloknál tett ad limina látogatás tapasztalatait. Mindenki számára nagy élmény volt a Szentatyával való személyes találkozás, a minden témára nyitott kötetlen beszélgetés, a megélt mély egység tapasztalata, a pápa széleskörű tájékozottsága és személyes figyelmessége. Szintén pozitív, testvéri légkörben zajlottak a szentszéki hivatalok vezetőivel folytatott megbeszélések.

A Krisztus-hívők egységéért meghirdetett ökumenikus imahét 2018. január 21-től 28-ig tart. Az imahét anyagát a karibi keresztény testvérek állították össze, amelynek a központi igéje így hangzik: „Jobbod, Uram, dicső az erőtől…” / „Uram, a jobbod kitűnik erejével…” (2Móz/Kiv 15,6).
Az országos nyitó istentisztelet 2018. január 21-én, vasárnap 19 órakor lesz a Szent István Bazilikában. Szentbeszédet mond dr. Erdő Péter bíboros és igét hirdet Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa elnöke. A liturgiában a MEÖT tagegyházainak vezetői szolgálnak.

A Szentatya, Ferenc pápa Magnum Principium – kezdetű, motu proprio formában írt apostoli levele, amely október elsején lépett hatályba, módosítja az egyházi törvénykönyv 838-as kánonját a liturgia nemzeti nyelvekre való fordítására vonatkozóan. Ez a változás lényegében nagyobb kompetenciát ad a püspöki konferenciák számára és egyszerűsíti a hivatalos latin nyelvű liturgikus szövegek népnyelvi fordításainak jóváhagyási folyamatát. Ennek nyomán a püspökök testülete döntött egy munkacsoport létrehozásáról, amelynek feladata a latin misekönyv lovári nyelvre történő fordítása. Mint ismeretes, hazánkban jelent meg először a teljes Szentírás lovári nyelvű kiadása. Az ebben a munkában szerzett tapasztalatok megfelelő alapot jelentenek a misekönyvnek a liturgikus szempontokat is érvényesítő új népnyelvi kiadásához.

A Katolikus Karitász idén is elindította karácsonyi segélyakcióját „Tárjátok ki szívetek” címmel, amely során rászoruló családokat segít a téli időszakban és karácsonykor. Évről évre növekszik az adományozók és a támogatott családok száma, így mára egy nagy összefogássá vált az adventi segélyprogram. Idén is több módon lehet csatlakozni a december 31-ig tartó adománygyűjtéshez, amelynek lehetőségeiről a karitasz.hu honlapon tájékozódhatnak.

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.