Másodszor vesz részt két magyar pápaválasztó a konklávén
2005. április 18., hétfő 11:57

A múlt században kilenc pápa követte egymást az Egyház élén. A bíborosok nyolcszor gyűltek össze, hogy új pápát válasszanak.

1903-ban, amikor XIII. Leó 93 éves korában elhunyt, a bíborosi kollégiumnak 64 tagja volt, akik kettő kivételével jelen voltak a X. Piuszt megválasztó konklávén. Ő a század egyetlen szentté avatott pápája, aki megválasztását közvetve Bécsnek köszönheti, akkor ugyanis az osztrák császárnak még vétójoga volt, melyet a krakkói bíboros révén érvényesítettek a nagy esélyes, Rampolla bíborossal szemben. Ezen a konklávén Vaszary Kolos esztergomi érsek, korábbi pannonhalmi főapát is részt vett.

Vaszary Kolos (1893-1915)*

Csernoch János (1914-1927)

Serédi Jusztinián (1927-1945)

Mindszenty
József
(1946-1975)

A következő konklávét 1914-ben tartották, amely magyar szempontból azért érdekes, mert ekkor fordult elő első ízben, hogy a pápaválasztáson két magyar bíboros is részt vett. Csernoch János esztergomi érsek és Hornig Károly veszprémi püspök. Hazánkat egyébként hárman is képviselhették volna, hiszen akkor még élt Vaszary Kolos bíboros, kiérdemesült esztergomi érsek, de ő betegsége miatt nem utazhatott Rómába. Ekkor választották meg XV. Benedek pápát. A résztvevő bíborosok száma 57 volt, nyolcan hiányoztak.

A következő pápaválasztásra 1922-ben került sor. Ezen szintén Csernoch János hercegprímás képviselte a magyar egyházat. XI. Piusz lett az új pápa, aki 1939-ben hunyt el. A következő konklávén már Serédi Jusztinián mögött záródott be a Sixtus-kápolna ajtaja, és ekkor választották meg XII. Piusz pápát. E konklávén 62 bíboros volt jelen, de ketten betegségük miatt szobájukból voksoltak.

Mindszenty József hercegprímás 1946-tól viselte a bíbort. Két konklávén kellett volna részt vennie, de a kommunista hatalom ebben is megakadályozta. 1958-ban, a XXIII. Jánost megválasztó konklávé idején mindössze 53 fős volt a bíborosi kollégium. Ketten nem tudtak a pápaválasztáson részt venni. Mindszentyn kívül a szabadságától szintén megfosztott horvát Stepinac bíboros hiányzott. VI. Pált 1963-ban már nyolcvan bíboros jelenlétében emelték Szent Péter székébe. Csak ketten hiányoztak, a magyar hercegprímás és betegsége miatt egy olasz bíboros.

1978-ban két konklávét tartottak. Lékai László prímás mindkettőn jelen volt. Mindkét konklávén 111-en vettek részt. Az elsőn, amikor I. János Pált megválasztották, betegség miatt hárman, II. János Pál megválasztásakor pedig ketten hiányoztak.

Az április 18-án kezdődő konklávén ismét két magyar bíboros vehet részt, Erdő Péter és Paskai László.

*Az évszámok azt az időszakot jelölik, amikor az egyes főpásztorok a bíborosi kollégium tagjai voltak.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.