Ülésezett a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK)
2004. június 5., szombat 13:30

Budapest: A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) nyári rendes ülését 2004. június 1-3. között tartotta. Fõ témája a munkás ifjúság lelkipásztori gondozása volt. Hollai Ferenc és Gyuris Csaba, a Keresztény Munkásifjú Mozgalom vezetõi adtak tájékoztatást. Az egyház hivatalos megnyilatkozásai alapján e lelkipásztori tevékenység rendkívüli fontosságára hívták fel a figyelmet. A Katolikus Egyház a Rerum Novarum pápai enciklika 1891-es megjelenése óta fokozottan törekszik a munkás ifjúság támogatására. Hazánkban azonban az egyház a második világháborút követõ évtizedekben – az ismert politikai okok miatt – e fontos küldetését nem teljesíthette. A Keresztény Munkásifjú Mozgalom újjászervezése tehát igen idõszerû feladat.
A püspöki konferencia a katolikus iskolák finanszírozásában elõállt nagyon nehéz helyzetet is megtárgyalta. A Katolikus Egyház által fenntartott 311 közoktatási intézmény mûködési költségeibõl 2,3-2,5 milliárd forint hiányzik.
A Tábori Püspökség tízéves fennállása alkalmából a konferencia meghallgatta Szabó Tamás püspök beszámolóját az Ordinariatus munkájáról.
A püspöki konferencia augusztus elsejei hatállyal Sánta Jánost nevezte ki az MKPK Titkársága irodaigazgatójává.
A 2005. évi Kölni Ifjúsági Világtalálkozó elõkészítésérõl rövid beszámolót hallgatott meg a testület.
Az MKPK nyilatkozatot adott ki az európai uniós parlamenti választásokkal kapcsolatban. A keresztény és nemzeti értékek hatékony képviselete végett kérik a püspökök a katolikusokat a választáson való részvételre.
A fentiekrõl tartott sajtótájékoztatót ma délután Veres András püspök, az MKPK titkára a püspöki konferencia Városligeti központjában. Többek között elmondta: a katolikus iskolák finanszírozásában elõállt nagyon nehéz helyzet miatt szándékukban áll tárgyalásokat kezdeményezni a kormányzattal. A püspök hangsúlyozta: tudnak róla, hogy az állami, önkormányzati iskolák is nehézségekkel küszködnek, és sor kerül iskolabezárásokra. Az õ esetükben azonban az ok a létszámhiány. Ilyen gond a katolikus iskolákban nincsen, sõt, sok helyen igen magas a jelentkezés. Az is különbség, hogy szemben az állami oktatási intézményekkel, a katolikus iskolák nem rendelkeznek más anyagi – például adóbevételek – forrásokkal. Veres András arról is szólt: mivel a pünkösdkor adását megkezdõ Magyar Katolikus Rádió – szemben az elõzetes megbeszéléseken elhangzott ígéretekkel – sok helyen nehezen fogható, a rádió vezetése vizsgálatot kért az Antenna Hungáriától és a Nemzeti Hírközlési Felügyelettõl a probléma mielõbbi orvoslására.
(MKPK Sajtóiroda/Magyar Kurír)

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Én vagyok az út, az igazság és az élet.