Szalézi Szent Ferenc-sajtóösztöndíj
2005. augusztus 29., hétfő 15:33

Az újságírói hivatás megbecsülésének jeléül a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2001-től minden évben meghirdeti a Szalézi Szent Ferencről elnevezett sajtóösztöndíjat, amelynek célja a keresztény értékrend szakmailag megalapozott és hiteles képviseletének elősegítése az írott és az elektronikus sajtóban.

2005-ben a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Magyar Újságírók Közössége és a Sajtószakszervezet képviselői, valamint a Veres András püspök, Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára által alkotott bíráló bizottság a beérkezett ajánlások alapján az elektronikus sajtó kategóriában Madocsai Beának, a Magyar Katolikus Rádió szerkesztő-riporterének, az írott sajtó kategóriában Hardi Péternek, a Szabad Föld munkatársának adományozta a Szalézi Szent Ferencről elnevezett sajtóösztöndíjat.

A díjazottak eddigi munkásságukkal tanúbizonyságot tettek a keresztény értékrend követéséről és azt szakmailag igényesen képviselték a hazai tömegtájékoztatásban.

Madocsai Bea és Hardi Péter

Madocsai Bea, a Magyar Katolikus Rádió szerkesztő-riportere, egy évtizede dolgozik a Magyar Rádió Katolikus félóra című műsorában, 2005 pünkösdje óta pedig a Magyar Katolikus Rádió Közéleti szerkesztőségének munkatársa. Rádiós munkáját más egyházi szolgálat, tanítás és három gyermekének nevelése mellett végzi. Széleskörű műveltsége, emberismerete, egyházi és világi ügyekben egyaránt magas fokú jártasága révén otthonosan mozog a különböző társadalmi szervezetek világában.
Erőtér című műsorában a lelkiségi mozgalmak, közösségek életét mutatja be. Mint vallja, az élő közösségek jelentik az Egyház jövőjét. Az ő életükről, kezdeményezéseikről tudósítani egyben evangelizáció is, hiszen ők tanúságot tesznek a megtapasztalt és megélt Örömhírről.
A Mesterek és tanítványok című kettős portréműsorban közismert és mindennapi emberekkel beszélget, rávilágítva, hogy milyen nagy kincs az, ha a tudást, a tapasztalatot átadják egymásnak az emberek. Az Életre-való a családokat érintő mindennapi kérdésekről szól, az Élet-jelek pedig olyan helyzeteket, sorsokat mutat be, melyek emberileg sokszor kilátástalannak tűnnek.
Madocsai Bea megbízható, pontos alkotó, aki a háttérben maradva, mégis nagyon személyesen mutatja be interjúalanyát, a témául választott közösséget, társadalmi jelenséget.

Hardi Péter, a Szabad Föld című hetilap munkatársa, miután a Budapesti Református Teológiai Akadémián diplomát szerzett, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Irodájának sajtóosztályán dolgozott. Az újságírás elméletével a MÚOSZ iskolájában ismerkedett, gyakorlatával pedig a Ring című hetilapnál. Innen igazolt át az akkoriban induló Új Magyarországhoz, annak megszűnte után a Napi Magyarországhoz, 2000-ben pedig a Szabad Földhöz. Írásait áthatja a keresztény értékrend és világlátás, melynek – ahogyan maga fogalmaz – része az ökumenizmus is. Munkásságát igényesség, erkölcsi érzékenység jellemzi. Ez év tavaszán riportban számolt be II. János Pál pápa temetéséről, melyen személyesen is részt vett. Felkereste Kósa Antal kisinyovi csángó püspököt, és interjút készített vele. Legutóbb pedig a Szentföldön járt, ahol meglátogatta a keresztény emlékhelyeket, hogy az egyházi ünnepek idején beszámolót írhasson tapasztalatairól, élményeiről.

Budapest, 2005. augusztus 29.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?