Sajtótájékoztató az MKPK őszi ülése után
2005. szeptember 8., csütörtök 16:15

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szeptember 6-8. között megtartotta rendes őszi ülését.

A testület megválasztotta az új tisztségviselőket, mert az előző vezetőség öt évre szóló megbízatása Veres András püspök, titkár kivételével lejárt. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia új elnöke Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, alelnöke Pápai Lajos győri megyéspüspök, az Állandó Tanács választott tagja pedig Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi megyéspüspök. Megbízatásuk öt évre szól.

A konferencia fő napirendi pontja az ifjúsági pasztoráció országos helyzetének áttekintése volt. Az Egyház a lelkipásztori tevékenységével az ifjúság kis hányadához jut csak el, mégis elmondható, hogy mi vagyunk az ország legtöbb fiatallal foglalkozó szervezete. Általában 14 éves kortól a házasságig terjedő életszakaszban lévőket tekintjük ifjúsághoz tartozónak. A velük való foglalkozás kisebb plébániai közösségekben, egyházmegyei, országos és nemzetközi rendezvényeken történik. Szerte az országban ismeretesek az évente ismétlődő ifjúsági találkozók, amelyek gyakran a nem vallásos fiatalokat is vonzzák. A fiatalokra jellemző a mobilitás, vagyis gyakran váltanak közösséget, közép- és felsőfokú tanulmányaik miatt. Az Egyház különös gondot fordít az ifjúsági csoportok vezetőinek képzésére. Statisztikai fölmérés bizonyítja, hogy a vallásos fiatalokra kevésbé jellemzőek a deviáns magatartásformák.

A Konferencia meghallgatta az elmúlt hónapokban nemzetközi rendezvényeken részt vevő püspökök beszámolóit. Különös örömmel hallgatták a kölni Ifjúsági Világtalálkozóról a beszámolót, amely felejthetetlen és maradandó lelki eredményeket adott a jelenlévők számára.

Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulója alkalmából a Püspöki Konferencia 2007-re Szent Erzsébet-évet hirdet.

A korábbi bejelentésünknek megfelelően szeptember 17-én a budapesti Szent István-bazilikában kerül megrendezésre a Nemzeti Eucharisztikus Kongresszus, amelyen az egyházközségek delegáltjai vesznek részt.

Szeptember utolsó vasárnapjára (25-ére) a Konferencia országos templomi gyűjtést hirdet az erdélyi árvíz károsultjainak megsegítésére.

Ez év október 8-án a Püspöki Konferencia római zarándoklatot tart a vatikáni grottában található Magyarok Nagyasszonya kápolna felszentelésének 25. évfordulója alkalmából.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?