English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Az egyházi intézmények létét veszélyezteti a 2006. évi költségvetési törvénytervezet és a szociális törvény módosítása
2005. december 5., hétfő 14:59

A hazai történelmi egyházak vezetőinek nyilatkozata

Az egyházi intézményekben oktatott 108 ezer diákért, szociális intézményeinkben gondozott 14 ezer idős, beteg és más rászorulóért, intézményeink 14 ezer fő munkatársáért, valamint a hasonló körülmények közé kerülő, más típusú intézményben ellátott embertársainkért felelősséget érezve aggodalmunknak adunk hangot az oktatási és szociális szférából történő jelentős forráskivonás miatt.
Különösen méltánytalannak tartjuk, hogy a 2006. évi költségvetési törvény tervezete tovább diszkriminálja az egyházi szociális és közoktatási intézményeket, az állami és önkormányzati intézményeknél nagyobb terhet hárítva rájuk.


Aggodalmunknak adunk hangot, mert felelősséget érzünk nem csupán az egyházi intézményekben gondozott, hanem valamennyi elesett embertársunkért, és azt látjuk, hogy az elkövetkező évre tervezett intézkedések alapjaiban veszélyeztetik az idősek biztonságos ellátását. Sőt: szinte valamennyi gondoskodási forma esetén jelentős forráskivonást tapasztalunk.
Az egyházi, nem állami és civil fenntartásban működő szolgáltatások munkáját nem csak az általános forráscsökkentés lehetetleníti el, hanem az is, hogy a támogatásokhoz ellátási szerződés esetén csak közvetetten jutnak, így taszítva őket jelentős bizonytalanságba.

Ezen túl felhívjuk a figyelmet, hogy az egyházi intézmények vonatkozásában a kormányzat ismét olyan lépésekre készül, amelyek alkotmánysértő voltára már korábbi Alkotmánybírósági határozatok rámutattak.
Az egyházi intézményekbe bejáró diákok továbbra sem kapják meg a gyermekenkét 15 ezer Ft összegű bejáró normatívát, hasonlóképpen a nemzetiségi oktatást folytató, ill. a kistelepüléseken működő egyházi intézmények diákjai sem jutnak hozzá a kiegészítő normatívákhoz, az egyházi intézményekben dolgozó pedagógusok, ápolónők és más munkatársak pedig elesnek a közalkalmazottaknak garantált bérezéstől és a költségvetés által biztosított bérkiegészítéstől. A költségvetés főösszegeinek elfogadása után egy héttel sem történt meg a megfelelő szintű egyeztetés az egyházi kiegészítő támogatás összegéről, ami intézményeink létbizonytalanságát tovább növeli.
2006-ban az alapnormatívák a közoktatásban és a szociális ellátás területen jelentősen csökkennek, különösen súlyos a helyzet az ún. emelt szintű idősek otthonainál.
A normatíva csökkenést az állami, önkormányzati körben legalább részben ellensúlyozza a többcélú kistérségi társulások intézményeinek juttatott normatíva kiegészítés. Az ilyen címen a közoktatási intézményeknek biztosított tanulónként 62 ezer Ft-os támogatáshoz, illetve a szociális intézményeknek gondozottanként járó 200 ezer Ft-os normatívához azonban az egyházi intézmények diákjai és szociális gondozottjai nem juthatnak hozzá.
A normatíva differenciálás szükségességét nem vitatva nem tartjuk méltányosnak az elhelyezési körülmények (kétágyas, fürdőszobás szoba) alapján történő differenciálást, hiszen ilyen körülmények között is gondozunk ápolásra szoruló, rossz szociális helyzetben lévő embereket, akik esetleg még egyszeri belépési díjat sem fizettek.
Különösen méltánytalan, hogy szociális területen a nemrég meghozott alkotmánybírósági határozatokat is figyelmen kívül hagyó törvénymódosítás van előkészületben.

A jövő évi költségvetési elvonások az egyházi oktatási, szociális intézmények és közgyűjtemények fizetésképtelenségét eredményezhetik, működőképességét és fenntarthatóságát veszélyeztetik.

A támogatás nagy mértékű csökkentése és a jogszabályok folytonos és jelentős változtatása folyamatos félelemre ítéli a reánk bízott elesett embereket, akik kénytelenek újra és újra szembenézni a bizonytalan jövővel. Ez nem felelős magatartás, így nem lehet időskori biztonságot biztosítani.

A négy történelmi egyház kéri a törvényhozókat, kerüljék el olyan, az Alkotmánnyal és az Alkotmánybíróság korábbi határozataival is ellentétes törvények megalkotását, amelyek a társadalom bizonyos csoportjai, különösen a vallásos emberek és az egyházaik által fenntartott intézmények számára további súlyos esélyegyenlőtlenséget eredményeznek.

Budapest, 2005. december 5.

Dr. Erdő Péter bíboros
a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke

Dr. Bölcskei Gusztáv püspök
a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke

D. Szebik Imre püspök-elnök
Magyarországi Evangélikus Egyház

Streit Sándor
a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke



(Forrás: MKPK Sajtóiroda)






Napi evangelium
Aki e kenyérből eszik, örökké él.
  Jn 6,44-51

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum