Békés demonstráció az egyházi iskolákért és intézményekért
Pápai Lajos püspök beszéde
2005. december 17., szombat 13:05

Az egyházi iskolák szülői közösségeit összefogó Szülői Közösségek szervezet békés demonstrációt és aláírásgyűjtést szervezett december 16-án Budapesten, a Felvonulási téren található Regnum-keresztnél a történelmi egyházak intézményeiért. A mostoha idő ellenére több ezren érkeztek a fővárosból és vidékről.Az ország minden tájáról, többek között Kecskemétről, Nagykanizsáról, Székesfehérvárról, Gödöllőről, Pécelről, Kiskunfélegyházáról, Debrecenből jöttek el szülők, pedagógusok, diákok, egyetemi és főiskolai hallgatók, öregdiák szervezetek, vallási közösségek, gyülekezetek, idősek és fiatalok, civil szervezetek, lelkiségi csoportok.

Megjelent a tüntetésen a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia több tagja is.

A demonstráción több felszólalás hangzott el. Pápai Lajos győri megyéspüspök, az MKPK Oktatási Bizottságának elnöke hangsúlyozta: a mai demonstráció kiváltó oka a 2006-os költségvetési tervezet, amely – megszavazása esetén – súlyosan diszkriminálja az egyházi iskolába járó gyermekek és szüleik jogait az azonos finanszírozáshoz. „Egyházi iskoláink lehetetlenné tétele indulna meg ezzel” – fogalmazott Pápai Lajos.
Beszédében elmondta azt is, hiábavalónak bizonyultak az eddigi próbálkozások a tárgyalásokra és egyeztetésekre, a Szülői Közösségek számára nem maradt más választás, mint a demonstráció.

Az MKPK Oktatási Bizottságának elnöke hangsúlyozta: „minden szokásos demagóg kijelentéssel szemben – nem az Egyház kér pénzt, hanem a magyar állampolgárok követelik jogaikat”. Kilátásba helyezte, hogy a magyar Alkotmánybíróság mellett nemzetközi, emberi jogi fórumokat is felkeresnek majd.

Magyar Bálint oktatási miniszter december 12-i levelére utalva, amelyben a miniszter azt írta, „a gyermekeket ne használják politikai demonstrációra, és a szülőket ne kényszerítsék politikai állásfoglalásra”, Pápai Lajos megállapította: „A szülők egyszerűen a saját és gyermekeik állampolgári jogaiért állnak ki – a diszkriminációval szemben”. (A beszéd teljes szövege a Magyar Kurír dokumentum rovatában olvasható.)

A tüntetést követően a résztvevők az Oktatási Minisztérium elé vonultak, ahol átnyújtották petíciójukat, amelyet Friss Péter osztályvezető vett át.

A Petíció teljes szövege honlapunkon olvasható.

Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke december 5-én, a négy történelmi egyház közös sajtótájékoztatóján világította meg a jelenlévő újságíróknak az egyházi intézmények finanszírozásának történelmi, jogi hátterét. (Az akkor elhangzottak itt olvashatók.)

(Magyar Kurír)

Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.

Szent György vértanú

Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú

Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.