Erdő Péter bíboros levelet küldött II. Alekszijnek
2006. február 18., szombat 22:52

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek,  az MKPK elnöke levelet küldött II. Alekszijnek, Moszkva és egész Oroszország pátriárkájának.
A levélben többek között így ír: Kérem Szentséged imáit, hogy népeink (...) erősödjenek meg a kiengesztelődött és szolidáris együttműködésben, és hozzájárulhassanak Európa népeinek kiteljesedéséhez a kölcsönös tiszteletben, szeretetben, az emberi és keresztény értékekben.  Az alábbiakban közöljük a levél szövegét.

Őszentsége

II. Alekszij Moszkva és egész Oroszország Pátriárkája

Szentséges Atya!

A Magyarországon élő katolikusok egész közössége nevében Urunk, Jézus Krisztus kegyelmét, az Atyaisten szeretetét és a Szentlélek egyesítő erejét kívánjuk Szentségednek és az Orosz Ortodox Egyház egész közösségének.

Az idén Magyarország az 1956-os forradalom 50. évfordulójára emlékezik. Az elhunytak iránt érzett gyász mellett katolikus Egyházunk a megemlékezés középpontjába a reménységet állította: imaévet hirdettünk nemzetünk lelki megújulásáért. Ebben a megújulásban nagy szerepe van a Krisztus tanítása szerinti megbékélésnek, a csüggedésből való felemelkedésnek, saját népünk és más népek nagyrabecsülésének is. A teremtő Isten alkotása az ember. Az emberi nyelvek, kultúrák, közösségek, a nemzetek sajátos és egyedi zsenialitása, mely az élet nehézségeinek megoldásában megnyilvánul a történelem során, érték az egész emberiség számára, és érték a Teremtő szemében is.

Felejthetetlen és felemelő emléket jelentenek számunkra az 1956-os eseményekért érzett sajnálkozásnak azok a szavai, amelyeket az orosz nép felelős vezetője fogalmazott meg és intézett a magyar néphez 1992. november 12-én. Erre a nemes gesztusra emlékezve nagyrabecsülésünket és szeretetünket fejezzük ki az orosz nép iránt, csodálattal értékeljük az orosz kultúra, művészet és irodalom nagyszerű alkotásait, melyek az egész emberiség örök kincsei, és amelyek némelyike világviszonylatban páratlan módon tárja fel az emberi lélek mélységeit és gazdagságát. Tisztelettel és különös szeretettel adózunk az orosz kereszténység lelki és kulturális gazdagságának, a hitüket bátran megvalló, hitükért szenvedő, sőt életüket adó orosz keresztények emlékének és példájának. Egyben fájdalmunkat fejezzük ki, és Isten irgalmát kérjük mindazért a sérelemért vagy szenvedésért, amelyet bármikor a történelem során magyar emberek orosz embereknek okoztak.

Magyar egyházunk történelmének lapjain kiemelkedő helyet foglal el Szentséged esztergomi látogatása 1994. március 5-én. A Magyar Katolikus Egyház lelki központjában kértük Urunkat, Jézus Krisztust, hogy kegyelme kísérje Szentséged főpapi szolgálatát, és vezetésével az orosz kereszténység a múlt sebeit begyógyítva megújuljon Krisztus hitében és követésében. Ugyanez a lelki megújulás, a keresztény hitből fakadó kiengesztelődés és szolidaritás magyarországi egyházunk szívügye is. Kérem Szentséged imáit, hogy népeink ebben a szellemben erősödjenek meg a kiengesztelődött és szolidáris együttműködésben, és hozzájárulhassanak Európa népeinek kiteljesedéséhez a kölcsönös tiszteletben, szeretetben, az emberi és keresztény értékekben.

Kérjük a történelem Urának áldását, és az Istenszülő Szűz támogató közbenjárását Szentséged apostoli szolgálatára, az Orosz Ortodox Egyház közösségére és az egész orosz népre.

Erdő Péter

bíboros, esztergom-budapesti érsek, Magyarország prímása
a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke

kép: www.szimandron.hu

Ki fogja nekünk elhengeríteni a követ a sír bejárata elől?