Kitörő örömmel fogadtuk a hírt – Erdő Péter bíboros Salkaházi Sára boldoggá avatásáról
2006. április 28., péntek 21:24

XVI. Benedek pápa jóváhagyta azt a dokumentumot, amely kihirdeti Salkaházi Sára vértanúságát. Ezzel gyakorlatilag megnyílt az út a boldoggáavatás ünnepélyes kihirdetése előtt.
Április 28-án, pénteken a Szentatya magánkihallgatáson fogadta José Saraiva Martins bíborost, a Szenttéavatási Ügyek Kongregációjának prefektusát. A kihallgatás keretében a Szentatya jóváhagyta azt a dekrétumot, amely elismeri többek között „az 1899. május 11-én, Kassán született és 1944 decemberében Budapesten meghalt Isten Szolgája, Salkaházi Sára szociális testvér vértanúságát”.

A Magyar Kurír szerkesztősége Salkaházi Sára boldoggáavatási ügyének hírével kapcsolatban megkérdezte Erdő Péter bíborost, akinek nyilatkozatát az alábbiakban közöljük.

Kitörő örömmel fogadtuk a hírt, hogy a Szentatya ma délelőtt aláírta Salkaházi Sára testvér boldoggáavatásának dekrétumát.

Ez azt jelenti, hogy az Egyház immár oltárra emelte, a boldogok sorában tiszteli azt a Salkaházi Sára szociális testvért, aki szerény, hűséges szociális szolgálat, értékes újságírói, írói, kulturális munka után 1944-ben, a legnehezebb utolsó hónapokban rejtegette üldözött zsidó nők és gyerekek százait Budapesten rendházában. Miután följelentették, a nyilasok az általa bújtatottakkal együtt a Duna-partra hajtották és kivégezték.

Hosszú évek óta megemlékezünk róla. A hajdani Matróz Csárda helyén, a Szabadság híd hídfőjénél tábla hirdeti az emlékét. Minden év december 27-én gyertyát gyújtottunk ez előtt a tábla előtt. Imádkoztunk azért, hogy Egyházunk mielőbb a boldogok sorában tisztelje őt. Ezért olyan különösen nagy öröm számunkra a mai hír, s ezért gondolom azt, hogy Budapest „lelkének” is igen nagy öröm ez. A múlt igazi megtisztult szemléletéhez vezet, hozzásegít bennünket a kiengesztelődéshez és ahhoz, hogy igazi, hiteles katolikus példaképeink legyenek.

Azt hiszem, a nemzet lelki megújulásának évében ez a legszebb ajándék, amit a Szentatya a magyar Egyháznak és talán a magyar társadalomnak is adhatott hangsúlyozta Erdő Péter bíboros.

Magyar Kurír/katolikus.hu

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?