A Szociális Testvérek Társaságának nyilatkozata
2006. május 2., kedd 09:26

Szociális Testvérek Társasága
Amint hírül adtuk, 2006. április 28-án XVI. Benedek pápa aláírta a Salkaházi Sára szociális testvér vértanúságát kihirdető dekrétumot. Ebből az alkalomból a Szociális Testvérek Társasága nyilatkozatot tette közzé.

A Szociális Testvérek Társasága az Úristen hűségének és a szociális testvéri karizmára adott pecsétjének tekinti, hogy Salkaházi Sára életszentségét és vértanúságát a boldoggá avatási dekrétum aláírásával tegnap a Szentatya, aki a pápai jogú közösség legfőbb elöljárója, kinyilvánította.

A dekrétum aláírását a Társaság nagy örömmel és hálával fogadta. Sára testvért Magyarország mellett elsősorban Szlovákiában, Romániában, Kubában és az Egyesült Államokban tisztelik majd boldogként, azokban a helyi egyházakban, ahol a szociális testvérek élnek.

Sára testvért a boldogok között tisztelhetjük, mert szenvedélyesen szerette Krisztust és vértanúként áldozatul adta életét sokakért. Sára testvér eljutott a „szeretet tökéletességére”. Boldoggá avatása azt az örömhírt is közvetíti számunkra, hogy a szociális testvéri karizma hiteles és követhető utat kínál az életszentségre.

Sára testvér élete hitelesen példázza, hogy az Isten szeretet, és a valóban szerető emberek az élő víz forrásaivá válhatnak a szomjazó világban, ahogy erről XVI. Benedek pápa Deus caritas est kezdetű enciklikájában ír. Sára testvér életszentség felé vezető útja is küzdelmeken át vezetett: az önközpontú szeretettől, a rendezetlen szeretetvágyaktól a tiszta szívig, az Istennek való teljes önátadásig, az igazi szabadságig, amikor már nem a saját sorsa volt fontos, hanem egyedül a szeretet. Ez a szabadság tette lehetővé, hogy szembeszálljon a fasizálódó közszellemmel, és bátran kiálljon az emberi jogok védelmében, végül pedig saját életét is odaáldozza kora üldözötteiért.

Salkaházi Sára példája a Szociális Testvérek Társaságát, mint közösséget kötelezi, hogy ma is szembeszálljon a megtapasztalt igazságtalansággal, az ártalmas eszmerendszerek ellen, szót emeljen a mai kor üldözöttei érdekében, bármilyen csoporthoz tartozzanak, bármilyen okból üldözzék is őket.

A boldoggá avatási dekrétum elkészülését sokak áldozatos munkája segítette. Mindenek előtt köszönetet mondunk Paskai László és Erdő Péter bíboros uraknak, a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának azért, hogy Sára testvér boldoggá avatásának ügyét támogatták és segítették. Különösen is megköszönjük Szőke János szalézi atyának, hogy az ügy elindítását szorgalmazta és vállalta az egyházmegyei posztulátor feladatát és nem utolsó sorban köszönetet mondunk Ruppert József piarista atyának, az ügy jelenlegi posztulátorának, aki a piarista rend vezetésében jelentkező sokrétű feladata mellett évekkel ezelőtt vállalta a római posztulátorsággal együtt járó munkát.

2006. április 29.

Berkecz Franciska SSS
általános elöljáró

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?