Ünnepi szentmise az esztergomi bazilika felszentelésének 150. évfordulóján
Erdő Péter megáldotta a felújított Nagyszeminárium épületét
2006. szeptember 2., szombat 19:47

Az isteni gondviselés iránti hálával és örömmel ünnepeljük a mai napon a reménytelennek látszó pusztulás után újjáépült esztergomi bazilika felszentelésének 150. évfordulóját. Különleges, de nem véletlen egybeesés, hogy ötvenhárom év után a mai napon áldhatjuk meg a szintén a pusztulás szélére jutott Nagyszeminárium épületét.

Ezekkel a szavakkal köszöntötte Erdő Péter bíboros a megjelenteket a szentelés évfordulója alkalmából bemutatott ünnepi szentmisén.

Erdő Péter bíborossal koncelebrált Juliusz Janusz apostoli nuncius, az MKPK megjelent tagjai és a határon túli magyar püspökök, közöttük Orosch János pozsony-nagyszombati segédpüspök.

A szentmisén jelen volt Sólyom László köztársasági elnök, a közélet képviselői, közöttük Orbán Viktor és Semjén Zsolt pártelnökök, valamint Meggyes Tamás Esztergom polgármestere.

Az esemény ünnepélyességét jelezte, hogy Erdő Péter bíboros Scitovszky János prímás felszenteléskor használt miseruháját és Oláh Miklós esztergomi érsek pásztorbotját viselte. Ezek a rekvizítumok az esztergomi főszékesegyházi kincstár legféltetteb kincsei közé tartoznak.

Szentbeszédében Erdő Péter többek között elmondta: a százötven éves székesegyház az isteni gondviselés jelképe, amely az élet, a kereszténység és a magyarság megújulását annyi pusztulás és viszontagság után is lehetővé tette. A bazilika tehát a Gondviselés megújító erejének jelképe, amely ma is bizalmat sugároz. Ezt hirdeti messzire ragyogva díszkivilágítással ékes, fenséges alakja az éjszakában. A felújított Nagyszemináriumban pedig a hittudomány, a lelkiség, a kultúra, a művészet, a különböző népek szakembereinek együttműködése újra otthont kap az ősi falak között. Mindez méltó Szent Adalbert emlékéhez, akinek nevét a szemináriumban otthont kapott képzési, lelkiségi és konferenciaközpont viseli.

A szentmise után került sor a felújított Nagyszeminárium épületének megáldására. Az ünnepségen Székely János, a Szent Adalbert Képzési, Lelkiségi és Konferenciaközpont főigazgató-helyettese kiemelte: az, hogy 53 év szünet után most régi fényében áll a Nagyszeminárium, azt példázza, hogy a történelem igazi főszereplője mégsem az ember, hiszen ami itt történik, az nem pusztán emberi akarat eredménye.

Székely János ezután azt mutatta be, hogy milyen intézmények működnek majd az esztergomi várhegy oldalán, a bazilika lábánál, az egykori Nagyszeminárium felújított épületében. Itt kezdi meg munkáját a frissen alapított Szent Adalbert Képzési, Lelkiségi és Konferenciaközpont, az épület ad helyet az Esztergomi Hittudományi Főiskolának és gazdag gyűjteményi anyaggal rendelkező könyvtárának. Az épületben helyezték el a Káptalani Levéltárat, a Keresztény Múzeum új részlegét, és itt vehetett birtokba nyolc újabb tantermet a Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola.

Kép: Mudrák Attila, Lengyel Ákos

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.