English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





„Az egységért való fáradozás jellemezze hitünket és életünket” – Az ökumenikus imahét országos megnyitója
2007. január 22., hétfő 16:40

A keresztény egyházak az idei imahét során együtt imádkoznak azokért, akik szenvednek, és együtt tanúskodnak Krisztusról, aki a „süketeket hallókká, a némákat beszélőkké tette”. A Deák téri evangélikus templomban január 21-én este 6 órakor került sor Krisztus-hívők egységéért végzett imahét országos megnyitó istentiszteletére.

Az istentiszteleten Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek és D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) elnöke mondott beszédet. A megnyitó szertartáson részt vett még Szabó Géza kanonok, a Szent István-bazilika plébánosa, Varga László püspökhelyettes, Gáncs Péter és Fabiny Tamás evangélikus püspökök, Mészáros Kálmán baptista egyházelnök, a MEÖT alelnöke, Csernák István metodista szuperintendens, Magyar István ortodox esperes, Voiszlav Gality ortodox püspöki helynök, Magyar Márius ortodox esperes, Kalota József ortodox érseki vikárius, Stefan Mamakov ortodox lelkész, Denis Moss anglikán kanonok és Cselovszky Ferenc evangélikus lelkész. A zenei szolgálatot a Lutheránia Énekkar (vezényelt Kamp Salamon) és a József utcai Baptista Gyülekezet énekkara (vezényelt Oláh Gábor), valamint Trajtler Gábor (orgona) látta el.

A bevezető imádságok és énekek, az ószövetségi olvasmány (1Sám 1,18), a 28. zsoltár, valamint a Hiszekegy elhangzása után Erdő Péter szentbeszéde és D. Szebik Imre igehirdetése következett.

Erdő Péter bíboros Szent Márk evangéliumának részletéhez (Mk 7,31-37) fűzte gondolatait. Az elhangzott evangéliumi részletben „Jézus úgy hozza el az evangéliumot az emberekhez, hogy testi bajaikon is elkezd segíteni. Ennek az útján közelít lelkükhöz, így kommunikál velük. Ezt adja az Egyháznak is, ha tetszik, állandó módszerként, hogy az embereket ott kell megszólítani, ahol vannak, és nem lehet úgy hirdetni az evangéliumot az embereknek, hogy közben észre sem vesszük, hogy mi minden bajuk van” – fogalmazott Erdő Péter. Jézus azonban ennél is többet, az evangélium örömhírét akarta átadni az embereknek, és ezt kell tennie az őt követő Egyháznak is.

A világnak, az egyes embernek és az egyháznak is szüksége van a gyógyulásra, hiszen nem hallja meg Krisztus szavát. Ez az elutasítás olykor már nem is a keresztény vallás, hanem Jézus Krisztus személye ellen irányul – figyelmeztetett Erdő Péter. Krisztusnak mindannyian tanítványai vagyunk és ez a tény, az ő személye, Krisztus arcának közös keresésére indít bennünket.

„Minden keresztény elemi küldetése, hogy elvigye Krisztus örömhírét azoknak, akik még nem hisznek benne. Ezért, ha a közös cselekvést a teljes egység hiánya még nehezíti is, a misszió munkájában a legnagyobb szolidaritás indokolt és szükségszerű” – mondta Erdő Péter, idézve XVI. Benedek pápa gondolatait: „ha minden keresztény közösség missziós küldetésének két vonatkozását tudatosítjuk, vagyis az evangélium hirdetését és a szeretet tanúságtételét… ez segíti utunkat az egység felé.”

(Erdő Péter beszéde a Magyar Kurír Dokumentum rovatában olvasható).

D. Szebik Imre evangélikus püspök a Szent Pál leveléből vett szentírási részlet (1Kor 12,12-29) felolvasása után József Attila Eszmélet című versét idézte, utalva a világ és benne a kereszténység szétesettségére, töredezettségére. Ez a töredezettség a keresztények bűne is – mondta a püspök. Hogyan rakhatjuk össze azt, ami összetört? – tette fel a kérdést. Ennek megválaszolásához a hívő embernek azt a kérdést kell tisztáznia magában, hogy számára mit jelent az Egyház? D. Szebik Imre kiemelte: az egyházi közösség hordozni tudja a másik ember terheit, és ha nem is mindig tud konkrét segítséget nyújtani, meg tudja hallgatni bajait, problémáit, és ezzel már a fájdalmakat gyógyító közösséggé válik.

Az egység vágyott és fontos elemének mondta a püspök az Eucharisztiában való egység kérdését, amely még nem valósult meg. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az egyháznak bátorító közösségnek kell lennie. Mint fogalmazott: a magyar kereszténység alig hallatja a hangját fontos társadalmi és erkölcsi kérdésekben, pedig nem kellene félnie. Némelyek már eltemetnék az egyházat, mondta, de nem szabad elfelejteni, hogy „a temetés után a feltámadás következik”.

A beszédek, a bűnbánati ima és a Mennyei Atya segítségét kérő imádságok után a hívők közösen mondták el a Miatyánkot. Az egyházi vezetők áldásosztása után az istentisztelet a himnusz eléneklésével ért véget.

Neumayer Katalin/Magyar Kurír

Képek: Bókay László








Napi evangelium
Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!
  Mk 16,15-20

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Szent Márk evangélista
 
A nap 
szentje
 
Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum