Imanap Brenner János boldoggá avatásáért
2007. január 27., szombat 10:19

2007. január 28-án a Brenner János-emlékév keretében a Szombathelyi Egyházmegye templomaiban és mindenütt, ahol tisztelői élnek, imanapot tartanak János atya boldoggá avatásáért. Az esztendő folyamán sorra kerülő négy imanap közül ez lesz az első. A szentmisékben megemlékeznek papi szolgálatáról és hősies haláláról, amelyet hivatásának teljesítése közben szenvedett el 1957. decemberében Rábakethelyen, ahol káplán volt.

A papi hivatás vértanújaként áll előttünk személye a mostani imanapon. Papi élete, amely bár egészen rövid volt, mégis igaz példaként állhat minden pap előtt. Istennek ajándékozott élete ugyanakkor követendő azok számára is, akik napjainkban hivatásukat keresik és készek elfogadni Jézusnak, a Jó Pásztornak a hívását, aki napjainkban is ugyanúgy szólítja meg a fiatalokat, miként egykor apostolait: Jöjj, kövess engem!

Egyik beszédében Jézus a következőket mondta: „Nem ti választottatok engem, hanem én választottalak titeket" (Jn 15,16). Minden Krisztus-követőre vonatkoznak ezek a szavak, de különösen is igazak a papokra. A papi hivatás Isten ajándéka. Isten a kezdeményező, Ő hív meg egyeseket, hogy osztatlan szívvel neki szolgáljanak. A meghívott alázatosan elfogadja a hívást, s arra törekszik, hogy egész életével példakép legyen Isten népe számára.

A szombathelyi Brenner-család mindhárom gyermeke – László, János és József – megkapta a papi hivatás ajándékát és két unokatestvérük is pap volt.

Brenner János atya az „Úr szíve szerinti jó pásztor" (Jer 3,15) volt, aki életével, hűségesen végzett lelkipásztori szolgálatával és halálával példaképe lett híveknek és papoknak egyaránt.

Az imanapra segédanyagok készültek azzal a céllal, hogy mindenütt kellő méltósággal emlékezzenek meg az 50 évvel ezelőtt vértanúságot szenvedett 26 éves káplánról. A szentmisében használható bevezető gondolatok, prédikációvázlat, egyetemes könyörgések, imádság Brenner János boldoggá avatásáért és ünnepélyes áldás, valamint sok más információ letölthető az emlékév honlapjáról: www.brennerjanos.hu.

Brenner János tisztelete, annak ellenére is terjedt az egyházban, hogy az állami hatóságok évtizedeken keresztül próbálták azt megakadályozni. Csak halála után 42 évvel, 1999-ben kezdeményezték boldoggá avatási eljárását, amely jelenleg az egyházmegyei szakaszban tart. Csak ennek lezárása után kerülhet az ügy Rómába, a Szenttéavatási Kongregációhoz.

A következő imanap Brenner János boldoggá avatásáért április 29-én, húsvét 4. vasárnapján, a Papi hivatások világnapján lesz.

Horváth István Sándor/www.katolikus.hu

A festményt Kisléghi Nagy Ádám készítette.

Beteljesedett!