Szent Erzsébet útján (3)
Kun Béla utcahosszal vezet
2007. február 22., csütörtök 08:59

Örvendetes jelenség, hogy az ország számos pontján plébániák, egyházi és világi iskolák, intézmények kiállításokkal, tanulmányi versenyekkel, művészeti pályázatokkal, könyvkiadók szépirodalmi, történelmi, művészeti kiadványokkal is igyekeznek méltón megemlékezni Árpád-házi Szent Erzsébet születésének nyolcszázadik évfordulójáról. A Nemzeti Bank pénzérmét, a Magyar Posta pedig bélyeget ad ki a jubileumi év alkalmából. Jó lenne, ha e mozgalomhoz önkormányzatok is csatlakoznának. Hogyan? Lenne egy javaslatunk.

Elöljáróban annyit, hogy a világszerte ismert magyar királylány, akiről mind az öt kontinensen templomok, karitatív intézmények sokasága van elnevezve, akinek művészi ábrázolásával a ferencesek jóvoltából Perutól Sri Lankáig sok-sok országban találkozhatunk, itthon bizony nem eléggé ismert.
A magyarországi települések utca neveit áttanulmányozva arra a szomorú eredményre jutottunk, hogy mindössze tizenhárom olyan város és falu van hazánkban, ahol közterület van elnevezve róla. Ezeket érdemes felsorolni: Békésszentandrás, Budapest, XX. kerület, Dorog, Edelény, Kosd, Mátraszőlős, Pécs, Pilisvörösvár, Sárospatak, Tatabánya, Veresegyháza, Vác és Zsámbok. S ehhez még talán hozzá vehetjük a pesti Rózsák terét, amely nyilvánvalóan Erzsébetre utaló elnevezés, mivel a téren Szent Erzsébet-templom és szobor áll. Tehát tizennégy.
Ezzel szemben tizenhét évvel a rendszerváltozás után hazánkban 62 településen találunk Kun Béla utcát és akár mennyire hihetetlen, 118 Lenin utcában laknak magyar emberek 2007-ben. A szegények apostola, Erzsébet a Rózsák terével épp hogy csak megelőzi e furcsa versenyben Szamuely Tibort, az 1919-es kommün véres kezű belügyi népbiztosát, akinek még ma is tíz utca állít emléket szegény hazában.
Félreértés ne essék. Nem Erzsébetnek van szüksége arra, hogy utcákat nevezzünk el róla. Mi vagyunk rászorulva szép életének példájára, hősi fokon gyakorolt erényeinek szem előtt tartására. Ezért arra kérjük a most néven nem nevezett, de a fentiek által érintet önkormányzatokat, de más települések vezetőit is, hogy ne szalasszák el a Szent Erzsébet-év kínálta lehetőséget, és valamit javítsanak e szomorú statisztikán.

Szöveg és fotó: Szerdahelyi Csongor

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.