English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Szent Imre-év három egyházmegyében
2007. március 1., csütörtök 09:04

Az országos Szent Erzsébet-év mellett idén három magyarországi egyházmegye is hirdetett Szent Imre-évet a magyar ifjúság védőszentje születésének 1000. évfordulója alkalmából. Az alábbiakban a három főpásztor, Spányi Antal székesfehérvári püspök, valamint Márfi Gyula veszprémi és Bábel Balázs kalocsa–kecskeméti érsek nyilatkozik a jubileumi év jelentőségéről, a tervezett programokról és a három egyházmegye közötti együttműködésről.


Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök

Szent Imre, aki 1000 évvel ezelőtt született – minden valószínűség szerint Székesfehérváron –, annyira kiemelkedő személyisége a magyar történelemnek és a magyar egyháznak, hogy mindenképpen fontosnak érzem, hogy őróla megemlékezzünk. Ezért egyházmegyénk saját programokkal is törekszik ezt az évfordulót méltón megünnepelni. Szeretnénk lehántani Szent Imre alakjáról a „barokkos rárakódásokat”, és megmutatni benne azt a talpig férfias embert, aki tudott önmagának parancsolni, aki megértette korát, aki előtt szent célok lebegtek, és aki tudta, merte használni a számára rendelkezésre álló eszközöket céljainak megvalósítására. Olyan ember volt, aki életével felemelni akarta nemzetét, elfogadta küldetését, és ezzel tökéletesen azonosulni tudott. Nem egy félrebillenő fejű, virágot a kezében tartó elpuhult fiúcskát látunk benne, hanem egy tudatos, a célt maga előtt tisztán látó, erős akaratú igazi férfiembert, ezért lehet ő a férfi ifjúság kiváló példaképe. A Szent Imre-év programjaival szeretnénk továbbá az egyházmegyei tudatot erősíteni, és az összetartozást teljesebbé tenni híveinkben és a fiatalságban.

Két programot emelnék ki a sok közül: Székesfehérváron nagyszabású ifjúsági fesztivált rendezünk április 14-én és 15-én. Sokféle színes programmal várjuk a fiatalokat az ország minden részéről. Szeretnénk őket megerősíteni Krisztus titkában, és Szent Imre személyiségét vonzó formában, sokoldalúan bemutatni. Augusztus 18-án országos Szent Imre-emléknapot tartunk, szintén Székesfehérváron. A megemlékezésen részt vesz majd az egész Magyar Katolikus Püspöki Konferencia, Erdő Péter bíboros úr vezetésével. Ennek helyszínei a székesegyház, a Nemzeti Emlékhely, a Szent Imre-templom – amely Imre születésének helyén áll –, a Szent István Művelődési Ház, illetve a Városháza és a Püspöki Palota előtti főtér, ahol szabadtéri programok is lesznek. Bízom benne, hogy sok fiatal fog eljönni, és programjainkkal meg tudjuk szólítani Székesfehérvár ifjúságát, az ide zarándokoló fiatalokat, és azokat, akik esetleg nem is hívők, de a városban élnek vagy turistaként vannak itt. Így ezeken a rendezvényeken keresztül a Szent Imre-emlékév és a programsorozat kiemelkedő eseményei sajátos evangelizációs törekvést is mutatnak.

Nagy örömmel hallottam, hogy a Kalocsa–Kecskeméti és a Veszprémi Főegyházmegye is Szent Imre-évet hirdetett, és szeretnénk velük szorosan együttműködni, a programokat összehangolni, a kiemelkedő eseményeken mi is részt venni, illetve szeretnénk, ha a két főegyházmegye fiataljai is eljönnének a mi rendezvényeinkre. Nagyon fontosnak érzem az együttműködést minden vonatkozásban, de most Szent Imre személyén keresztül kiváló alkalmat találunk arra, hogy az együttműködést konkrét formában is megvalósítsuk.
(A Székesfehérvári Egyházmegye által meghirdetett Szent Imre-évről itt olvashatnak bővebben.)


Márfi Gyula veszprémi érsek

A hagyomány szerint Szent Imre szüzességi fogadalmát itt, Veszprémben tette, a jelenlegi székesegyház mögötti, ma már csak romjaiban meglévő, nyolcszög alakú Szent György-kápolnában. A bazilikát Gizella királyné építtette, tehát biztos, hogy a kápolna már korábban létezett. S mivel Szent Imre itt tette le fogadalmát, illő, hogy mi is ápoljuk emlékét, és ezen a szép évfordulón – bár születésének pontos idejét nem ismerjük, valamikor 1000 és 1007 között született – méltóképpen megünnepeljük őt. Szent Imre jelentőségét én abban látom, hogy már fiatalon eljutott az életszentség magas fokára, mint sokan a magyarok közül, például Árpád-házi Szent Erzsébet, Szent Margit, Szent Hedvig vagy Kaszap István. Ebben az évben a fiatalságnak biztatást kellene adni, hogy már most törekedjenek az életszentségre, és ne arra készüljenek, hogy majd öregségüket adják oda a Jóistennek, most pedig még önmaguknak élnek. Azt is ki kellene hangsúlyozni, hogy Imre magyar szent volt, ami növelheti bennünk a hazaszeretetet, végül pedig a tisztaságot akarjuk követésre ajánlani – nyilván nem egészen úgy, ahogy ő megvalósította, de az ő életében ez a motívum rendkívül aktuális napjainkban, amikor a szexuális erkölcs olyannyira mélyponton van. Már társadalmi kórnak tekinthető, hogy a családok szétesnek, a házasságok felbomlanak, az emberek összevissza élnek egymással, nincsenek szilárd párkapcsolatok, lassan a házastárs szó is elavulttá válik. Amit mi Szent Imre alakjával hirdetni akarunk, az a kemény férfiasság, tisztaság, de természetesen nem a nemiség elutasításával, hanem annak tiszteletben tartásával.

A Szent Imre-évet 2006. november 5-én nyitottuk meg ünnepélyes szentmisével itt, a veszprémi Várban, a piaristák Szent Imréről elnevezett templomában. „Szent Imre napok” címmel ifjúsági programot szervezünk április 20-21-22-én. Ezen a programon többek között lesz ifjúsági katekézis, beszélgetés a fiatalokkal Szent Imre alakjáról. Az egyházmegye fő ünnepe, Boldog Gizella ünnepe május 12-én lesz – a hangsúlyt azonban most fiára, Szent Imrére helyezzük. Az ünnepi szentmisére meghívjuk a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjait. Erdő Péter bíboros úr sajnos nem tud itt lenni, de Paskai László bíboros úr vállalta a főcelebráns, Bábel Balázs érsek úr pedig a szónok szerepét. Részt veszünk az augusztus 18-i Szent Imre-ünnepségen Székesfehérváron, reméljük számos zarándokkal és fiatallal. Az ünnepi év lezárását november 5. körül tervezzük, de ennek a részleteit még nem tisztáztuk.

A Székesfehérvári Egyházmegyével szorosabban is próbálunk együttműködni. A jubileumi év kapcsán nemrégiben egyeztető találkozásra is sor került, amelyen részt vett ifjúsági irodánk vezetője is. Az április 14-15-i Szent Imre Fesztiválon a Veszprémi Főegyházmegye is képviseltetni fogja magát.


Bábel Balázs kalocsa–kecskeméti érsek

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy Szent Imrét, a magyar ifjúság védőszentjét születésének 1000. évfordulója alkalmából, de ettől függetlenül is példaként állítsuk az ifjúság elé. Ahogy Szent Erzsébet a női ifjúság, a családanyák, az özvegyek példaképe lehetne, úgy Szent Imre a férfi ifjúságé. De tulajdonképpen mindenkié, hiszen példamutató életével hosszú évszázadokon át hatással volt nemzetünkre – nem véletlen, hogy annyi falu és templom őrzi emlékét a nevében. A Kalocsa–Kecskeméti Főegyházmegyében is több templom és egy iskola viseli Szent Imre titulusát. Közismert az is, hogy az amerikai földrész végül is Szent Imrétől eredeztetheti a nevét, mert Amerigo Vespucci keresztelése óta a mi Szent Imrénk védnöksége alatt állt. Imre alakja a katolikus keresztények számára mindig is példakép volt, és szeretnénk, ha az egész magyar ifjúság tudomást szerezne róla, és nem kérészéletű sztárok, hanem örök eszmények lennének rájuk hatással.

Az egyik fő ünnepségünk augusztus 19-én lesz, mégpedig azért, mert másnap Szent István ünnepét üljük, és így kapcsoljuk össze egymással az apa és a fiú tiszteletét. Az ünnepnek két helyszíne lesz: Soltszentimre és Kalocsa, pontosabban a város Szent Imre-temploma körüli tér. Soltszentimréről úgy tartja a hagyomány, hogy a pusztaságban van egy várrom, s amikor Szent Imre a vadászat során megsebesült, ott halt meg. Kalocsán összpontosul az egész egyházmegye ifjúsági programja, ami hasonló lesz a Nagymarosi Ifjúsági Találkozóhoz, de a zarándokok már 19-e előtt megérkeznek, sátrakban alszanak, majd lelkigyakorlatos és közösségi együttlét lesz, végül ünnepi szentmisével fejezzük be. A másik kiemelt program ősszel, november 4-én lesz a kecskeméti Szent Imre iskola aulájában. Egy ott dolgozó történelemtanár írt egy drámát Szent Imréről, ezt adják elő a fiatalok, és a város valamennyi egyházi iskolájából talán kétezer diák is ott lesz.

A másik két egyházmegye programjait kölcsönösen látogatjuk majd, természetesen csökkentett létszámban, hiszen még a kis Magyarországon is elég nagyok a távolságok, de küldünk fiatalokat az áprilisi székesfehérvári Szent Imre Fesztiválra, és jelen leszünk a veszprémi Szent Imre napokon is, így részt veszünk egymás programjaiban, és reméljük, hogy az együttműködés szép gyümölcsöket hoz.

Horánszky Anna/Magyar Kurír








Napi evangelium
Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.
  Jn 12,44-50

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Szent György vértanú
 
A nap 
szentje
 
Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.



A nap szentje

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú
 
A nap 
szentje
 
Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum