English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Evangelizáció: a cigányság szabadságának és méltóságának jövője
Cigánypasztorációs konferencia Dobogókőn
2007. március 27., kedd 12:00

Március 23. és 25. között Dobogókőn rendezte meg találkozóját a Nemzetközi Katolikus Bizottság a Cigányokért (CCIT). A konferencia témája: „Evangelizáció: a cigányság szabadságának és méltóságának jövője”. A nemzetközi bizottság szokásos éves találkozóján részt vett Stephen Fumio Hamao bíboros, a Vándorlók és Utazók Lelkigondozása Pápai Tanácsának volt elnöke, Keresztes Szilárd püspök, az MKPK Vándorlók és Útonlevők Bizottságának elnöke és mintegy húsz ország közel száz cigánypasztorációs referense. A konferencián szentmisét mutatott be Erdő Péter bíboros.

A tanácskozást levélben köszöntötte Renato Raffaele Martino bíboros, a Vándorlók és Utazók Lelkigondozása Pápai Tanácsának elnöke. Levelében buzdította a konferencia résztvevőit, hogy áldozatos és elszánt napi munkálkodásuk során is legyenek „erősek annak bizonysága által, hogy Isten az atyánk és szeret minket”. (A Pápai Tanács elnökének üzenete teljes terjedelmében a Magyar Kurír Dokumentumok rovatában olvasható.)

Andre Fossion belga jezsuita szerzetes „Evangelizálás az Evangélium szellemében” című előadásában három dolgot hangsúlyozott. Az első részben arra kívánt rávilágítani, hogy korunk a hit átadása tekintetében súlyos válságba került, ám ugyanebből a tényből következően a hit újragondolásának, a kezdésnek és újrakezdésnek ideje is eljött. A második részben kifejtette, hogy válságtól sújtott korunkban mit értünk azon a kifejezésen, hogy megtermékenyítő erejű pasztoráció. Végül néhány olyan magatartási formára hívta fel a figyelmet, amelyek kedvező körülményeket képesek teremteni ehhez a megtermékenyítő erejű pasztorációhoz és ennek következtében az eljövendő világ evangelizálásához.

A konferencia résztvevői ezt követően műhelymunkában számoltak be a cigányok lelkigondozása terén szerzett tapasztalataikról.

A délután során „A szabadság mint emberi méltóság” címmel három tanúságtétel hangzott el: Francisco Monteiro (Portugália), Jakob Pfeifer (Vajdaság, Szerbia) és Colette Lacombe (Franciaország). Végül a műhelymunka keretében három kérdésre keresték a választ:
– Mit lehet elmondani a cigányságról az európai társadalomban ismeretes átmenet és szekularizáció jelenségeinek fényében? Résztvevői-e ezen változásoknak, és vannak-e változások hagyományos értékeik tekintetében?
– Mennyire sikerorientált az e folyamatban való kísérésük? Mennyire vagyunk befogadóak és menyire tudjuk magunkat elfogadtatni velük?
– A „közösségi hit” és az „egyéni hit” kérdése kapcsán milyen különbözőségeket igyekezzünk elfogadtatni velük?

Az esti szentmisét Erdő Péter bíboros Hamao bíborossal és mintegy 20 paptestvérével mutatta be. Erdő Péter szentbeszédében a házasságtörő asszonyról szóló evangéliumi részből kiindulva: az isteni igazságosság és irgalom elválaszthatatlan egységéről beszélt. „Az egyháznak, amikor a vándorlók és a társadalom által elutasítottak szolgálatában végzi küldetését, Ura példáját kell követnie, s tanúságot kell tennie az isteni és emberi irgalmasságról, és a legnagyobb fokú megértésről, vagyis a szó hiteles értelmében vett toleranciáról. Ugyanakkor azonban Krisztus teljes üzenetét kell hirdetnie, amely mindannyiunkat arra kötelez, hogy megváltoztassuk az életünket, és válaszoljunk Krisztus önzetlen szeretetére. Csak ezzel az alázattal, a bűnbánat, az önzetlenség, s egyben a közös emberi értékek iránti komolyság magatartásával nézhetünk szembe a különböző etnikai csoportok, így a cigányok lelkipásztori szolgálatával is Európában. Valóban meg kell értenünk az ezen közösségekben lévő társadalmi és emberi viszonyokat, és segítenünk kell mindenkit, aki az Egyházban megismerte Krisztus világosságát, hogy szabadon közeledhessen a hithez és a szentségekhez, mindenféle szociológiai akadályok nélkül, akár a saját közössége, akár azon katolikusok részéről, akik külső és másodlagos dolgok alapján ítélnek, nem pedig úgy, mint Krisztus, a szív valódi szándéka szerint.”

„Az isteni igazságosság és irgalom harmóniája megtanít a helyes magatartásra, s erőt ad ehhez az apostolsághoz, amely annyira aktuális, és amelyre olyan nagy szükség van” – zárta homíliáját Erdő Péter bíboros

A hagyományoknak megfelelően ezen az estén maguk a résztvevők készítették a vacsorát: mindenki saját nemzetiségi ételeiből készített kóstolót.

A zárónapon Dúl Géza, a Váci Egyházmegye által alapított Ceferino Ház vezetője, függetlenített cigány kisebbségi lelkész a magyar cigányság helyzetéről és a pasztorációs tapasztalatokról tartott előadást.

A konferencián végül összegezték a műhelymunkákon felmerült kérdéseket, amelyekre a további találkozókon keresnek majd választ. A jövő évi találkozó helyszíne várhatóan Horvátország lesz.

Török Viktória/Magyar Kurír/katolikus.hu








Napi evangelium
Beteljesedett!
  Jn 19,12-42

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum