Pert nyert a református egyház
2007. április 13., péntek 09:23

Másodszor sem állta ki a törvényesség próbáját az oktatási miniszter 2004 augusztusi határozata, melyben államigazgatási eljárásban másodfokon is elutasította a református egyház immár jogosnak bizonyult kérését a gyógypedagógiai oktatás utáni közoktatási kiegészítő támogatás elismerésére - adta hírül a Magyarországi Református Egyház sajtószolgálata.

A Horn-kormány által megkötött vatikáni megállapodás alapján 1998-ban vezették be a közoktatási kiegészítő támogatás rendszerét, s kezdettől fogva az óvodai nevelés, az iskolai oktatás és a szakképzés mellett a gyógypedagógiai oktatás mindhárom területe (a korai fejlesztés, a fejlesztő felkészítés és a konduktív gyógypedagógiai ellátás) jogcímét jelentette e támogatásnak. Miközben a költségvetési törvények évről évre változatlan szöveggel jelentek meg, 2003. január 1-jével Magyar Bálint tárcája megváltoztatta a jogszabály értelmezését, s a gyógypedagógiai oktatás kifejezés alatt immár nem értette a korai fejlesztést és a fejlesztő felkészítést. Közel 200 sajátos nevelési igényű gyermek kiegészítő támogatása nem jelentős összeg, így inkább elvi jelentősége volt annak, hogy a református egyház a független bíróságtól kért jogorvoslatot.
Bár 2005 májusában az egyház jogerősen megnyerte a pert a minisztérium ellen, az oktatási tárca a Legfelsőbb Bírósághoz fordult törvényességi fellebbviteli kérelmével. A Legfelsőbb Bíróság formai okokból megsemmisítette a Fővárosi Bíróság ítéletét, azonban az így megismételt eljárásban ismételten a 23 hónappal korábbi végeredményre jutott: sérti a jogbiztonság és a jogállamiság elvét, ha alapos indok nélkül egy állami szerv megváltoztatja a jogszabályok értelmezését. Az OM majd OKM az időközben eltelt közel 3 esztendő alatt nem tudta igazolni, hogy volt-e indoka az értelmezés változásának. Sajnálatos tény maradt azonban, hogy Magyarországon a református egyháznak bírósági ítélettel kellett kikényszerítenie a közoktatásért felelős tárcától a sérült idegrendszeri, érzékszervi, mozgásszervi fejlődési funkcióikkal együtt élő, amúgy képzési kötelezett gyermekek jogát az ingyenes gyógypedagógiai oktatáshoz. Magyar Bálint utódjára Hiller Istvánra vár a feladat, hogy - a jogerős bírósági ítélet alapján - a gyermekük számára egyházi oktatást választó szülők alkotmányos jogai helyreállításának eleget tegyen.

www.reformatus.hu Kommunikációs Szolgálat

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?