Bábel Balázs érsek a Hittani Kongregáció egyháztani dokumentumáról
2007. július 11., szerda 14:58

Bábel Balázs, kalocsa-kecskeméti érsekA Hittani Kongregáció új dokumentuma, a „Válaszok néhány egyháztannal kapcsolatos kérdésre” az egyház ősi tanítására hívja fel a figyelmet. A Hiszekegyben megvallott egy, szent és katolikus apostoli egyház azt vallja, amit ez a dokumentum: Krisztus egyetlen egyháza a Katolikus Egyházban létezik. A katolikus szó többet jelent, mint egyetemes és általános, jelenti azt is, hogy egyszerre egész.

Valljuk, hogy Krisztus egyháza és a Katolikus Egyház között azonosság van. Valljuk ugyanakkor azt is: a II. Vatikáni Zsinattal a Katolikus Egyház visszafordíthatatlanul elkötelezte magát, hogy az ökumené, vagyis a keresztények egysége útját járja az Úr Lelkének szavára figyelve, aki megtanítja őt érteni az „idők jeleit”. A dokumentum tehát semmiképpen sem a keresztények közt meglévő különbségek kiélezése, hanem a Szentlélektől indíttatva az igazság mélyebb megismerésére ösztönöz egyháztani vonatkozásban is.

Mai, szekularizált világunkban, amikor minden vallási közösséget, még a nem keresztényeket is egyháznak nevezik a köznyelvben, nagyon lényeges a teológiai pontosítás. XVI. Benedek pápa „az igazság párbeszéde” részének tekinti, hogy az ökumenikus dialógusban saját identitásunkat tisztázzuk. Az őszi Nagyszebenben megrendezésre kerülő III. Európai Ökumenikus Találkozó ennek az útnak reményteli állomása. Az igazság keresése közben folytonosan kérnünk kell a Szentlelket, hogy vezessen el a krisztusi egységre, és imádkoznunk kell egymásért.

Dr. Bábel Balázs
kalocsa-kecskeméti érsek
a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia
Ökumenikus Bizottságának elnöke

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.