1500 program 120 helyszínen
Hamarosan kezdődik a Budapesti Városmisszió
2007. augusztus 30., csütörtök 09:30

Az, hogy az egyház kilép a templomokból talán szokatlan, de nem teljesen új és ismeretlen jelenség – mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek a szeptember 16-án kezdődő városmissziós hétről tartott sajtótájékoztatón.

Az előkészületekről a főpásztor elmondta: az előző városmissziók helyszínein – Bécsben, Párizsban, Lisszabonban és Brüsszelben– hazánk képviseletében püspökök, papok, a plébániák, a lelkiségi mozgalmak, valamint a katolikus sajtó képviselői voltak jelen. Sokat tanultak, de a saját tapasztalataikat is megoszthatták a már több éve zajló nagyvárosi missziós rendezvénysorozat résztvevőivel. Nemcsak a nemzetközi példákból meríthettek a szervezők – mondta Erdő Péter, aki felidézte: a főegyházmegye plébániáit látogatva több helyen is találkozott népmissziós kereszttel.

Ezek a keresztek a II. világháború előtti, Európa-szerte ismert népmissziók emlékét őrzik. A keresztekbe vésett évszámok sora 1947-48-ban az ismert körülmények miatt megszakadt. A keresztet és a missziókat azonban megőrizte az emlékezet. Felmerült, hogy érdemes lenne folytatni a misszióknak a sorát, természetesen a mai korhoz igazítva a rendezvényeket. Így született meg az egyházmegyében a plébániai hetek sorozatának ötlete. Az elmúlt években több mint ötven plébánia szervezett missziós hetet, sok közülük igen sikeres volt. A Józsefvárosban például a plébániai hét keretében sikerült a figyelmet a cigány kisebbség kultúrájára irányítani, de természetesen voltak más jellegű rendezvények is.

Arra a kérdésre, hogyan mérhető egy ilyen rendezvénysorozat eredménye, és mit mutatnak az előző helyszínek tapasztalatai, Erdő Péter elmondta: az eredményességet több szempontból is lehet vizsgálni. A sikerességet mutathatja az is, hányan vesznek részt a programokon. Az előzetes – és még várható – regisztrált jelentkezők, valamint a csak az egyes utcai vagy plébániai programokon résztvevők száma már most ígéretesen alakul. Ennél azonban sokkal fontosabb a lelki hatás – fogalmazott a bíboros. A hívő embereknek a mai világban meg kell tanulniuk másképpen, a világra nyitottan kereszténynek lenni. Meg kell mutatnunk a világnak, hogy kik vagyunk, hogyan élünk. Vannak emberek – és nem is kevesen – akik talán még soha nem lépték át egy templom küszöbét, nagyon keveset tudnak a hitről, kevéssé ismerik a keresztény kultúrát. Találkoznunk kell velük, meg kell mutatnunk magunkat. Így talán kevésbé fordul majd elő, hogy sok rosszat, téves információt elhisznek a Katolikus Egyházról. „Jöjjenek el minél többen, vegyenek részt a programokon, amelyekre szeretettel várjuk az érdeklődőket” – mondta Erdő Péter.

A sajtótájékoztatón a missziós hét során a 120 helyszínen, több síkon zajló mintegy 1500 programból adtak ízelítőt a szervezésben résztvevő programfelelősök: Blanckenstein Miklós prelátus, az Esztergomi Szeminárium rektora, aki a szervezés lelkipásztori, Marik József pedig a világi koordinátora, Várnai Péter plébános a plébániai programok, Kunszabó Zoltán az utcai misszió, és Dragonits Márta belsőépítész a Szakrális Művészeti Hét felelőse.

A Budapesti Városmisszió honlapja

Forrás: Magyar Kurír