A Szent Erzsébet-év mérlege
2007. november 17., szombat 07:25

Szent Erzsébet születését ábrázoló üvegablak a gyöngyösi Szent Erzsébet-templombanA Szent Erzsébet születésének nyolcadik centenáriuma alkalmából meghirdetett jubileumi év november 18-án zárul. Seregély István érsek, a Szent Erzsébet-év Jubileumi Bizottság elnöke szerint eredményes volt az esztendő, sikerült felkelteni az érdeklődést a társadalom legkülönbözőbb rétegeiben és az ország sok településén Szent Erzsébet gazdag és ma is utat mutató, erőt adó élete iránt. Az alábbiakban összefoglaljuk az esztendő főbb eseményeit.

XVI. Benedek pápa Európa és a szolidaritás nagy szentjének nevezte Erzsébetet a jubileumi év alkalmából Erdő Péter bíborosnak küldött üzenetében. A jubileumi év folyamán több mint húszezer zarándok kereste fel Sárospatakot, Erzsébet szülővárosát. Két új Szent Erzsébet-templom épült, az egyik a Sárospatak közelében lévő Vajdácskán, a másik Szigligeten, és elhelyezték a Tiszaújváros melletti Kesznyéten leendő Szent Erzsébet-templomának alapkövét is. A Kaposvári Egyházmegyében pedig két Szent Erzsébet-templom kívül-belül megújult (Kaposgyarmat és Somogydörgicse.)

Egyházi és világi tudományos műhelyek itthon és külföldön rangos konferenciákat rendeztek Erzsébet koráról, életéről, máig élő hatásáról. Számos könyv, folyóirat emlékszám és CD jelent meg Szent Erzsébetről. A Magyar Posta jubileumi bélyeget bocsátott ki, és a Nemzeti Bank 5000 forintos Szent Erzsébet-érmét veretett. Elkészült a www.szenterzsebet.hu weboldal, melyről elérhető az évfordulóra készült átfogó elektronikus bibliográfia. Hamarosan bemutatják a Szent Erzsébet életét bemutató ismeretterjesztő filmet.

A Szent Erzsébet-tiszteleti helyek a világban című vándorkiállítás idehaza és külföldön számos helyre eljutott. A sárospataki Rákóczi Múzeum emlékkiállítása magyarországi és szlovákiai muzeális anyagok segítségével mutatja be Szent Erzsébet Kárpát-medencei tiszteletét. A Hódolat Szent Erzsébet előtt címmel kortárs művészek alkotásaiból nyílt kiállítás a Szent Erzsébet Házban. A Rákóczi Múzeum Szent Erzsébet európai dinasztikus kultuszát bemutató kiállítását a Külügyminisztérium vándoroltatja Európában és a kiállításhoz kapcsolódó előadásokat, kulturális programokat szerveznek. Korona, kenyér és rózsák címmel a Hesseni Evangélikus Egyházmegye és a sárospataki Árpád-házi Szent Erzsébet Történelmi Társaság közös kiállítása április óta járja az országot. Szent Erzsébet ábrázolásokat és tiszteleti helyeket bemutató Liliom és Rózsa kiállítást szervezett a székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum, amely szintén számos helyen volt már látható.

Tanulmányi és művészeti versenyeket tartottak országszerte az egyházi iskolák diákjai számára. Az ország amatőr színjátszó csoportjainak ez évi versenyén is Szent Erzsébet élete volt a téma.
Országszerte nagy figyelmet keltett Seregély István érsek levele az ország valamennyi településének polgármesteréhez, melyben kérte, nevezzenek el közterületeket Szent Erzsébetről. Ennek eredményeképpen a jubileumi év végére Magyarországon több mint ötven településen köszöntenek ránk Szent Erzsébet nevét viselő utcák és terek, parkok, ligetek. A felhívás nyomán több Erzsébetet ábrázoló köztéri szobor is született.

>> Összeállítás a Jubileumi Szent Erzsébet-Év eseményeiről (pdf)

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!

Szent Márk evangélista

Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.