English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





''Ki mutatja meg nekünk a boldogságot?'' - Városmisszió és kongresszus az új evangelizációért (ICNE)
2004. szeptember 29., szerda 14:18

Párizs 2004. október 23. - november 1.

„Mindannyian meghívást kaptunk az Örömhír hirdetésére” – áll a párizsi városmisszió és az evangelizációs kongresszus meghívójában. Október utolsó hete alatt a francia főváros katolikusai együtt imádkoznak, ünnepelnek, gondolkodnak missziós küldetésükről és arról, hogyan tudnak mind jobban tanújává válni a Krisztus adta örömnek és reménységnek a társadalomban, ahol élnek. Számtalan lehetőség nyílik személyes beszélgetésekre, imádságra, találkozásokra. Az egyházközségek, mozgalmak, közösségek egész héten át különböző programokat kínálnak a párizsiaknak: hangversenyek, színpadi előadások, viták, utcamisszió, ünnepi találkozások.

Miért van szükség misszióra egy keresztény alapokon nyugvó modern társadalomban? Milyen kezdeményezés a városmisszió és az evangelizációs kongresszus?

Napjainkban sokan élnek meg lelki vihart és kimerülni látszanak a szellemi-lelki tartalékok. Környezetünkben egyre többen élnek spirituális hátország nélkül, ők a „pásztor nélküli nyáj”, és Krisztus minket küld hozzájuk. A világ nagy változásai körülöttünk arra ösztönöznek minket, hogy megújítsuk a hitünkről szóló tanúságtételünket. A Szentatya ezekkel a szavakkal bátorítja a misszióban résztvevőket: „Európa nagyvárosainak új lendületre van szüksége, hogy új életre keltsék a keresztény lelkületet.

Négy európai főváros – Bécs, Párizs, Lisszabon és Brüsszel – főpásztorainak közös elhatározásával, valamint az Emmanuel Közösség támogatásával fogalmazódott meg a missziók és a kongresszus (ICNE) terve. A nagyvárosi sorozat első programját 2003 májusában, Bécsben szervezték meg. A következőre ez év október utolsó hetében, Párizsban kerül sor. Erdő Péter bíboros úr 2003 Pünkösdjén hirdette meg az Esztergom-budapesti Főegyházmegye missziós programját, majd közzétette városmissziós tervét, miszerint 2007-ben Budapest lesz a sorban következő vendéglátó város. Az idei párizsi kongresszus hivatalos nyelvei között már ott szerepel a magyar is.

 

Mit jelent a városmisszió? Mi is történik a tíz napos programsorozat alatt?

 

Miközben a hit iránti éhség egyre nyilvánvalóbbá válik Európa nagyvárosaiban, a keresztény kultúra folyamatosan veszíti el formáló hatását. Kihívást jelent tehát az Egyház számára, hogy Jézus Krisztus üzenetét modern és időszerű módon hozza el az embereknek – különös figyelmet fordítva társadalmunk fiataljaira és a legszegényebbekre.

Vajon a hit továbbadása azért van-e válságban, mert nincsen a kezünkben megfelelő eszköz, amellyel kortársainkhoz fordulhatnánk? – teszik fel sokan a kérdést. Nem tudnánk megtalálni e nehézségek lelkipásztori okait? A tapasztalatok hitelességre és megtérésre hívnak, hogy a világ számára az üdvösség jele és eszköze legyünk.

A négy európai nagyváros bíboros főpásztorai Christoph Schönborn bécsi érsek, Jean-Marie Lustiger párizsi érsek, José da Cruz Policarpo lisszaboni pátriárka és Godfried Danneels brüsszeli érsek közös elhatározásából született az evangelizációnak a városmissziót és a nemzetközi kongresszust magában foglaló formája.   „Mindegyik nagyvárosnak megvan a maga története, a maga arca. Mégis ami a papi hivatást illeti, meglepő hasonlóságokat ismertünk fel a nagyvárosok helyzetében. Ezért határoztuk el, mi a nagyvárosok bíborosai, hogy a nagyvárosok evangelizációját megpróbáljuk egymás tapasztalatait felhasználva, közös erővel, együtt végezni. Célunk az, hogy a nagyvárosok újraevangelizációját előmozdítsuk és megújítsuk a városi plébániákat missziónk által.” – áll a bíborosok misszióra való felhívásában.

Európa minden tájáról érkezők számára tíz napon keresztül tart a találkozó a vendéglátó városban, hogy meghívott előadókat hallgassanak, részt vegyenek konstruktív vitafórumokon, és együtt gondolkodjanak. A kongresszus nem kíván csupán elméleti szinten megmaradni, hanem egy sajátos missziós mozgalom bontakozik ki. Minden plébánia, szerzetesrend, csoport és mozgalom, valójában minden jóakaratú ember meghívott, hogy bekapcsolódjon, és sikerre vigye ezt a kezdeményezést.  Az előkészületek alkalmat adnak arra a mindennapi tanúságtételre, hogy a plébániák, közösségek tagjai testvérként fedezzék fel egymást. Hiszen a tanúságtevő jelenlét a világban a közösségből nyeri az erejét.

A kongresszus célja a misszióra irányuló nemzetközi együttműködés a nagyvárosok között. Ötlet- és gondolatcsere a nagyvárosok lakóinak lényegi szükségletéről; a nagyvárosi plébániák bátorítása, hogy közelítsenek a közösségek felé. Lehetőségteremtés, hogy összegyűlve beszélgetések és viták alakuljanak az élet lényegi kérdéseiről; hogy felfrissítse a reményt a társadalomnak és az Egyháznak. Szeretne esélyt adni a fiataloknak az Egyházban elköteleződésre.

 

A Párizsból és a párizsi szellemi életről érkező hírek az elvilágiasodás erős térhódításáról, az úgynevezett laicizmusról és időnként a keresztény értékek elleni nyílt támadásról számolnak be. Milyen evangelizációs programot állítottak össze a kongresszus és a városmisszió szervezői?

 

Október 23-tól november 1-ig, a város templomai egész nap nyitva állnak, reggel, délben és este harangszó hív imádságra Párizs szerte.  A délelőttöket imádságok, énekek illetve a nap témájához illeszkedő tanúságtételek nyitják meg. Ezt konferencia-beszéd, ismert nevén katekézis követi, ami igazi képzési idő lesz. A részvevők meghívást kapnak arra, hogy választ keressenek mindarra a kérdésre, amellyel az evangelizáció során találkoznak napjaink Európájában. A konferencia beszédek célja nem az, hogy a módszereken vitatkozzanak, hanem hogy felvázolják az apostoli munka alapjait, és megvilágítsák a katolikusok számára az evangelizáció tartalmát. A központi programok mellett több mint 150 templomban és világi helyszíneken zajlanak a koncertek, a beszélgetések, a vitafórumok és egyéb rendezvények. Mi sem jelzi jobban a kongresszus és a városmisszió folyamatosságát, mint hogy már a két éves előkészületi időszak alatt is számos képzési programra és evangelizációs rendezvényre került sor.

A Mindenszentek hete idén Párizsban alkalom valamennyi nemzedék számára, hogy a város polgárainak Jézus Krisztust hirdessék. Nem „ifjúsági találkozó” ez a hét, mégis különleges szerep jut a fiataloknak ebben a missziós kezdeményezésben: dinamizmusuk, tekintetük, reménységük képessé teszi őket arra, hogy tanúi legyenek, és megosszák reménységüket Párizs polgáraival: a boldogság forrása Krisztus.         

 

Az elmúlt évi bécsi rendezvényen – mint az első ilyen alkalmon - viszonylag csekély volt a magyar érdeklődők száma.  Kinek lehet hasznos a párizsi tapasztalatszerzés, és milyen lehetőség van a részvételre?

 

Akármilyen külföldi utazás gazdagítja az utazót. Különösen így van ez egy olyan eseménynél, aminek közvetlen célja éppen ez a gazdagítás, gyarapítás, a lélek felfrissítése. Mindenkit hívnak és várnak Párizsba, hogy bekapcsolódjon a misszióba és megújító tapasztalataival térjen haza; hogy átélje az egyetemes Egyház gazdagságának az emberi találkozásokon, megosztáson keresztül zajló élményét. Minket, magyarokat pedig azért is különösképpen, hogy 2007-re fogadni tudjuk ugyanezt a városmissziót és kongresszust Budapesten.

A tíz napos program részvételi díja 150 Euró, ami 38.000 Ft-ot jelent. Az összeg a szállást, a teljes ellátást, a városon belüli utazást és a programok költségeit foglalja magában. A buszos utazás költsége 36.000 Ft, ami tartalmazza az oda-vissza utat, a biztosítást és a tranzitszállást. A központi rendezvényeken magyar nyelvű tolmácsolást biztosítanak a szervezők.

 

Jelentkezés: Email: parizs2004@emmanuel.hu

Érdeklődni: 06­-20/22-72-435 17 h után, 06/30/38-11-831 napközben

(postai címet igény szerint telefonon adnak meg)

További információk, a részletes program és a jelentkezési lap letölthető a www.emmanuel.hu honlapról. A találkozó nemzetközi honlapja www.paris-toussaint2004.org internetes címen érhető el.

 

B.V. – V. P.


Ima a városért

 

Mindenható és irgalmas Isten, ég és föld Teremtője.
Hallgasd meg szeretett gyermekeid imáját!
Töltsd be fényeddel ezt a várost, amit most Neked

ajánlunk, ahol oly régóta akarnak az emberek

megismerni és szeretni Téged!
Tárd ki az ajtókat és a szíveket, hogy Fiad beköltözhessen.

Úr Jézus Krisztus, az emberiség testvére.
Te ismered örömeinket, félelmeinket és szükségeinket.
Engedd, hogy felismerjünk Téged, mint Megváltónkat

és Üdvözítőnket!
Adj nekünk reményt és vágyakozást egy Istenben

gyökerező élet után!
Áldd meg mindazokat, akik keresik az igazságot,

adj erőt és bátorságot azoknak, akik országod eljöveteléért fáradoznak!

Szentlélek, szeretet Lelke.
Újítsd meg Pünkösd csodáját egyházadban itt és most is.
Készíts fel minket, hogy befogadhassuk ajándékaidat, amelyekkel el akarsz halmozni minket.

Szűz Mária, Megváltónk Édesanyja.
Rád bízzuk a városunkban élő valamennyi embert.
Érints meg a szívüket! Vezesd őket szeretett Fiadhoz!

Ti összes szentjeink, akik különleges módon megismertétek és megéltétek Isten igéjét.
Szolgáltátok a szegényeket és e városhoz kötődve tettetek tanúságot az evangéliumról.
Imádkozzatok értünk, hogy közbenjárásotokra Isten

Országa láthatóvá váljék bennünk és általunk.

Dicsőség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek, miképpen kezdetben most és mindörökké.
Amen.








Napi evangelium
Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.
  Jn 6,60-69

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum