Ülésezett a püspökök testülete
2008. március 6. csütörtök 12:01

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia március 4-6. között megtartotta rendes tavaszi ülését, melynek fő témája a plébániai határok átrendezése volt. Négy egyházmegye – a debrecen-nyíregyházi, a szombathelyi, a székesfehérvári és a kaposvári – számolt be lelkipásztori tevékenysége átalakításáról.

Az utóbbi évtizedekben az ország minden részében jelentős demográfiai változás zajlott, egyes falvak, körzetek elnéptelenedtek, más települések pedig gyors növekedésnek indultak. Egyrészt a paphiány, másrészt a közlekedési lehetőségek javulása szükségessé és lehetővé tette nagyobb plébániai körzetek kialakítását. A módosításoknál az egyházmegyék igyekeztek figyelembe venni a történelmi hagyományokat, ugyanakkor fontosnak tartották a kor követelményeihez és lehetőségeihez igazítani a lelkipásztorkodás körülményeit.

Az osztrák püspöki konferencia tagjai április 22-24. között Esztergomba látogatnak és megbeszéléseket folytatnak a magyar püspökökkel.

A magyar püspökök május 4-10. között ad limina látogatást tesznek a Vatikánban. Kihallgatáson fogadja őket XVI. Benedek pápa, és tájékoztatják a Szentszék illetékes hivatalait a magyar egyházmegyék helyzetéről. Római tartózkodásuk során Erdő Péter bíboros címtemplomában, a Szent Balbina-bazilikában találkoznak a római magyar kolónia tagjaival.

Magyar-szlovák imanapot tartanak június 28-án a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhelyen, melyen jelen lesznek a két ország püspöki konferenciáinak képviselői. Az ünnepi szentmise főcelebránsa Erdő Péter bíboros.

A XVI. Benedek pápa részvételével Sydney-ben megrendezésre kerülő XXIII. Ifjúsági Világtalálkozón július 15-20. között a magyar küldöttséget Cserháti Ferenc püspök vezeti. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia úgy határozott, hogy az Ausztráliában zajló nemzetközi eseménnyel párhuzamosan – a kiutazni nem tudók számára – július 17-20. között Egerben „Magyar Sydney” címmel nagyszabású katolikus ifjúsági találkozót szervez.

A főpásztorok tájékoztatták egymást a Biblia éve egyházmegyéjükben zajló eseményeiről. Örömmel állapították meg, hogy a kezdeményezéshez oktatási, kulturális intézmények és az egyházközségek saját vonzó programokkal csatlakoznak.

A püspökök testülete Pro Cultura Christiana-díjban részesítette Szabó Ferenc jezsuita atyát több évtizedes elkötelezett munkájáért, amelyet a katolikus teológia, az irodalom és a rádiózás területén a üdvösség jó hírének továbbadásáért tett.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)