Tilmann Beller Pro Caritate Christiana díjat kapott
2008. április 7. hétfő 11:32

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Caritate Christiana díjat adományozott Tilmann Beller schönstatti atyának a magyar egyházért, a családok megújulásáért végzett fáradhatatlan munkájáért. A díjat a testület nevében Márfi Gyula veszprémi érsek a Schönstatt Családmozgalom április 5-i óbudavári ünnepségén adta át.

Tilmann Beller Ehingenben (Németország) született 1938-ban. 1962-ben szentelték pappá, 1968-ig a Rottenburg-Stuttgarti Egyházmegyében szolgált. P. Joseph Kentenichnek, a Schönstatt Nemzetközi Lelkiségi Mozgalom alapítójának volt tanítványa. Beller atya 1975-től vezette a németországi Schönstatt Fiúmozgalmat, 1978-tól bécsi székhellyel felépítette az osztrák és a magyar Schönstatt Mozgalmat. 1991 és 2002 között Németországból irányította a szervezetet, majd visszatért az osztrák, illetve a magyar szövetség élére.

Beller atya egy 1983-as veszprémi találkozó nyomán érzett hivatást arra, hogy hazánkban dolgozzon tovább Isten országának építésén. Megtanult magyarul és évente ma is több, családos lelkigyarkorlatot tart anyanyelvünkön. Segédkezett olyan közösségek létrejöttében, amelyeknek tagjai a hétköznapokban is tudatosan és elmélyülten élik meg házasságukat, Istennel való kapcsolatukat, és törekszenek az életszentségre. A szövetséghez tartozó családokat többször is végiglátogatta, elmélyült lelki beszélgetéseket folytatott velük.

„A plébániatemplomok körül egyre inkább a keresztény családok házai is őrségben állnak annak tudatában, hogy az Úr ott él a házasság szentségében, ott működik a Szentlélek a bérmálás kegyelme által, és a keresztény házak összekapcsolódnak egymással. A szeretet hálója keletkezik.” – Ez a víziója Tilmann Bellernek a jövő egyházáról, e célért áldott meg közel száz családban házi szentélyeket.

A Magyar Schönstatt Családmozgalom 1996-ban megalapította a Családakadémiát, amelynek célja az Egyház nyilvánossága előtt felkínálni Schönstatt lelki kincseit és tapasztalatait. A mozgalom növekedésének és lelki mélyülésének mérföldköveként a magyar schönstatti családok 2005-ben Óbudaváron felépítették kápolnájukat, a schönstatti ősszentély mását.

Magyarországi működésének 25. évében Tilmann Beller atya munkásságát nemcsak a Pro Caritate Christiana díj fémjelzi, hanem az óbudavári kápolna melletti képző központ is, amelynek – a családok adakozásából – elkészülhetett az első épülete.