Hitetek és örömötök sugárzó erő – Véget ért a Magyar Sydney
2008. július 21. hétfő 09:06


Július 20-án vasárnap ünnepi szentmisével zárult a Magyar Sydney – Magyar Katolikus Ifjúsági Napok, amelyen mintegy 2000 fiatal vett részt Egerben. A szentmisét Erdő Péter bíboros mutatta be az egri bazilikában. „Együtt imádkoztunk ezekben a napokban a Szentatyával és az Ausztráliában összegyűlt fiatalok százezreivel. Hatása alá kerültünk a Szentlélek megújító és megtisztító erejének” – mondta Erdő Péter bíboros szentbeszédében. „A tömegtájékoztatás csodálatos lehetőségeinek hála, nézők és hallgatók milliói kapcsolódhattak a hit közös megvallásába és az imádságba, valóban az egész világról.”

A szentmise evangéliumához kapcsolódva a bíboros elmondta: meg kell tudnunk különböztetni egymástól Isten vetését és a teremtmények bűnét, rosszra való hajlandóságát. Ezt a megkülönböztetést a kinyilatkoztató Isten szava alapján tehetjük meg, amely a Szentírásban és a szent hagyományban szól hozzánk. „A tanító Egyház igazít el ennek az örökségnek az értelmezésében. És a Szentlélek, a bölcsesség, az értelem, a jó tanács Lelke vezet, ha komolyan és alázattal keressük Isten akaratát. Tanulmányozni kell tehát hitünket.”

„A jó mag az Emberfiától, a konkoly a Gonosztól származik. De nem két egyenlő hatalom küzd a világtörténelemben. Isten az egyetlen abszolút úr. (...)  A konkoly ellenséges személy műve. Van Sátán és van emberi gonoszság. Lehet a rossznak közösségi, társadalmi dimenziója is: igazságtalan struktúrák, kizsákmányolás, erőszak, félelem és gyűlölködés, mely a társadalom olyan megosztottságához vezet, ami megakadályozza, hogy meglévő lehetőségeinkkel éljünk, hogy közös igyekezettel, egymás iránti bizalommal a legjobbat hozzuk ki a sokszor nehéz történelmi helyzetből” – fejtette ki a bíboros.

Erdő Péter beszédében azokra a komoly nehézségekre, kihívásokra hívta fel a fiatalok figyelmét, amelyek mai világunk jellemzői: a környezetrombolás, vagy a pénzügyi szemlélet egyoldalú uralma.  Törekednünk kell arra, hogy megnyíljunk nem csak a valóság egy része, hanem az egész valóság felé, hogy teljes felelőséggel tudjunk gondolkodni és cselekedni. Ti vagytok a jövő, a ti vállatokon fog nyugodni ennek a terhe, és ti lesztek azok, akiknek az Evangélium erejével új és új megoldásokat kell találni. Tanúságot kell tenni az igazságos és méltányos emberi magatartás lehetőségéről, kifejezve ezt tetteinkkel, imánkkal, önmegtagadásunkkal – buzdította a fiatalokat.

„Kérjük a Szentlelket, tegyen képessé bennünket, hogy Krisztus tanúi legyünk. Őt kérjük bizalommal, segítsen a világunkban való helytállás puszta emberi erőt meghaladó mindennapi feladatainak bátor és nagylelkű vállalásához.” (Erdő Péter bíboros szentbeszéde a Magyar Kurír Dokumentumok rovatában  olvasható.)

A szentmise végén Szarvas István atya, a Magyar Sydney egyik főszervezője megköszönte Ternyák Csaba érseknek, hogy otthont biztosított a találkozónak. A fiatalok hosszú perceken át tartó tapssal fejezték ki hálájukat az érseknek. Ezután Erdő Péter bíboros is kifejezte háláját az érseknek és köszönetet mondott a találkozó három főszervezőjének is: Nobilis Márió atyának, Szarvas István atyának és Gábor Miklósnak, valamint mindazoknak, akik őszintén és önzetlenül segítették a találkozó létrejöttét.

A bíboros megköszönte a fiataloknak, hogy eljöttek a találkozóra: „Hitetek és örömötök sugárzó erő, amely bennünket is támogat és valóban érték az Egyháznak és a világnak” – fogalmazott. Külön köszönetet mondott Kerényi Lajos atyának és azoknak, akik évek óta részt vesznek az Egerszalóki találkozón, amely most kivételesen a Magyar Sydney-vel olvadt egybe, és meghívta a fiatalokat a 2009-es Egerszalóki találkozóra.

A szentmisén részt vett a rendezvény házigazdája, Ternyák Csaba érsek, Katona István segédpüspök, valamint Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi és Spányi Antal székesfehérvári püspök.

A szentmise végén a fiatalok a bazilika elé vonultak, ahol Erdő Péter bíboros bejelentette: a 2011-ben megrendezendő Ifjúsági Világtalálkozó helyszíne Madrid lesz.

Az összegyűlt fiatalok a találkozó lezárásaként egy 3 méter átmérőjű földgömböt gurítottak végig fejük felett, amelyen jelölve voltak a világtalálkozók főbb helyszínei. A világ fiataljainak összetartozását is szimbolizáló léggömb eljutva minden fiatalhoz hosszú perceken át járt körbe a bazilika előtti téren.

Török Viktória/Magyar Kurír