Krisztusnak nincs Kelet és Nyugat
2008. augusztus 17. vasárnap 13:09


A Nemzetközi Missziológiai Társaság XII. közgyűlése ünnepi ökumenikus istentisztelettel kezdődött augusztus 16-án Balatonfüreden. Philomena Mwaura, a világszervezet elnöke üdvözölte az öt kontinens 48 országából érkezett 275 résztvevőt. Örömének adott hangot, hogy a konferencia témája – Emberi identitás és a kiengesztelődés evangéliuma – korunk égetően fontos etnikai, társadalmi és gazdasági problémáinak keresztény szempontú megoldásához visz közelebb.

 

Szűcs Ferenc, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora, egyben a konferencia házigazdája, néhány szóval bemutatta a missziológusoknak hazánkat. Mint mondotta, éppen a konferencia ideje alatt ünnepli a magyarság Szent István királyt, aki igazi misszionáriusként ezer évvel ezelőtt kereszténnyé tette a magyar népet. Ma már sajnos egyáltalán nem keresztény ez az ország, posztkommunista világunkban egymás mellett élnek az egykori áldozatok és árulók. Ha valahol, nálunk igazán szükség van a kiengesztelődésre és a misszióra.

Az istentiszteletet Gáncs Péter evangélikus püspök vezette. Az angol nyelvű nyitóének verse nagyszerűen kifejezésre juttatta a keresztény misszió lényegét: Krisztusnak nincs Kelet és Nyugat, sem Észak és Dél, / őbenne él minden lélek szerte a világon, / nyújtsd ki kezed társad felé, bármely fajhoz is tartozol!

A konferencia résztvevőit a magyar kormány nevében üdvözölte Csepregi András, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Egyházi Kapcsolatok Főosztályának vezetője. Jelentős eseménynek és a magyar társadalom számára megtisztelőnek nevezte, hogy e világesemény helyszínéül a IAMS vezetősége hazánkat választotta. A főosztályvezető, aki maga is evangélikus lelkész, megosztotta a jelenlévőkkel egy húsz évvel ezelőtti élményét, amikor még az egypártrendszer diktatórikus időszakában nyugati ösztöndíjasként megismerkedhetett a pluralista társadalom sajátosságaival. Ma már Magyarország demokráciában él. A konferencia témájául választott kiengesztelődés evangéliuma számunkra is fontos üzenettel bír, mert meg kell tanulnunk felfedezni ellenfeleinkben is a felebarátot.

Balog Zoltán, az Országgyűlés Emberi Jogi, Kisebbségi és Vallási Bizottságának elnöke üzenetben köszöntötte a rendezvényt. „A Kárpát-medence kiváló terep a misszió és az emberi önazonosság kapcsolatainak vizsgálatára. Térségünkben számos felekezet él egymás mellett, akik között a kiengesztelődés evangéliuma adhat erőt közös jövőnkhöz.”

A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke, D. Szebik Imre örömmel nyugtázta, hogy a keresztény örömhír a világ számos részén – Afrikában, Ázsiában, Amerikában – ma is mind többeket vonz, és a missziós munka komoly eredményekkel dicsekedhet. Ugyanakkor hazánkban és általában Európában mintha csökkenne a kereszténység vonzereje, fogy a népesség, mindennapos az abortusz, általános a házasságon kívüli párkapcsolat és a homoszexualitás reklámozása. E súlyos válságjelek mellett földrészünkről szólva pozitív tulajdonságokat is megemlített, még a legszekularizáltabb európai társadalmakban is nagy felelősség és adakozási készség jellemzi az emberek többségét a rászorulók iránt. Hogyan lehet hatékonyabb az egyházak evangelizációs küldetése? – tette fel a kérdést az evangélikus püspök. Minden elhivatott testvérünk feladata az evangélium hirdetése. Nem szabad hagynunk, hogy a magánélet szférájába szorítsák a kereszténységet. Jézus sem vonult ki a világból, hanem megújította azt. Nekünk is ez a feladatunk, jézusi erőt kell sugároznunk.