A papi életformáról tanácskozott a püspöki kar
2008. szeptember 10. szerda 16:57

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szeptember 9–10-én megtartotta őszi rendes ülését. Az első nap fő témája a papi életforma és lelkiség volt. Előadást tartott Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi megyéspüspök, Bíró László kalocsa-kecskeméti segédpüspök, a Központi Papnevelő Intézet rektora és Székely János esztergom-budapesti segédpüspök. Szó volt – a szó teológiai értelmében – a papság vezetői küldetéséről az Egyházban, valamint a világi adminisztrációs kötelezettségek pontos teljesítéséből fakadó igen sok egyéb feladatról is.

A vatikáni Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció iránymutatást adott ki a héber, négy betűből álló szent isteni névnek a mai nyelvekre történő helyes fordításáról, annak irányelveiről. Ennek értelmében ezt a szót az Úr vagy Isten szóval fordítjuk és nem a héber mássalhangzók fonetikus átírásával. Ez egy már korábban is ismert rendelkezés megerősítése, egyben a katolikus-zsidó párbeszéd és kölcsönös tisztelet jele is.

A testület tárgyalt a cigánypasztoráció szervezeti formáinak megerősítéséről.

A konferencia megkapta az első hivatalos adatokat a 2007. évi 1%-os felajánlásokról. A Katolikus Egyház számára történt felajánlások száma közel tíz százalékkal emelkedett az előző évihez képest. Ugyanakkor a törvényi változás következtében a kiegészítés mértéke nagy kérdés számunkra. Ennek visszaesése igen komoly működési gondokat okozhat intézményeinknek.

Várszegi Asztrik püspök, pannonhalmi főapát tájékoztatta a konferencia tagjait a Lénárd Ödön Közhasznú Alapítvány által az egyházi iskolák államosításának 60. évfordulója alkalmából rendezett történész konferenciáról. Márfi Gyula veszprémi érsek a kanadai Eucharisztikus Világkongresszusról, Cserháti Ferenc esztergom-budapesti segédpüspök a Sydney-ben megrendezett Ifjúsági Világtalálkozóról és az ausztráliai magyarság körében tett lelkipásztori látogatásáról, Ternyák Csaba érsek pedig az Egerben megrendezett Magyar Sydney eseményeiről számolt be.

A püspöki konferencia jóváhagyta a Magyar Telekom Nyrt-vel kötendő újabb kétéves keretszerződést.