Véget ért a CCEE közgyűlése
2008. október 3. péntek 18:02

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának közgyűlése Erdő Péter bíboros, a szervezet elnöke, Héctor Miguel Cabrejos Vidarte érsek, a Perui Püspöki Konferencia elnöke, Aldo Giordano, a CCEE korábbi és Duarte da Cunha új főtitkár sajtótájékoztatójával zárult Esztergomban október 3-án.

A találkozó során a püspökök megvitatták, milyen lehetőségek nyílnak az Egyház számára az evangelizálás terén a tömegtájékoztatási eszközök technikai fejlődésével, és milyen elvek mentén kíván ezekkel élni. A közgyűlésen szóba kerültek fontos etikai témák is: a püspökök meghallgatták Robert Zollitsch püspöknek, a Német Püspöki Konferencia elnökének előadását az őssejtkutatással kapcsolatos kérdésekről, és Fernand Franck luxemburgi érseket az eutanázia által felvetett problémákról. Felmérés készült a vallásoktatás európai helyzetéről is, ennek az eredményét is megismerhették a tanácskozás résztvevői.

További téma volt, hogy a Katolikus Egyház hogyan tudja képviselni értékrendjét az Európai Unió intézményeiben, és az Unió jogalkotási folyamatában, amely jelenleg több kérdésben is szemben áll a keresztény értékrenddel. A közelgő Európai Parlamenti választásokkal kapcsolatban Erdő Péter bíboros kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a Katolikus Egyház társadalmi tanításának megfelelően fontosnak tartják, hogy a választásokon részt vegyenek a keresztények, de az egyes személyekről való döntés a világiak autonómiájába tartozik.

Az európai püspöki konferenciák elnökei áttekintették a CCEE és más földrészek hasonló szervezetei közötti együttműködés lehetőségeit. Polycarp Pengo, Dar-es-Salaam-i érsek, az Afrikai Püspöki Konferencia Tanácsának (SECAM) elnöke az európai és afrikai püspökök együttműködését ismertette. A soron következő CCEE–SECAM konferenciát novemberben rendezik Liverpoolban a földrészek közötti migráció témájában.

Az európai és latin-amerikai püspökök közti kapcsolatokról szólt Héctor Miguel Cabrejos Vidarte érsek, a Perui Püspöki Konferencia elnöke és a Latin-amerikai Püspöki Konferenciák Tanácsa missziós bizottságának elnöke, aki a záró sajtótájékoztatón elmondta: a katolikus hit Európából érkezett Latin-Amerika országaiba. Ma már a világ katolikusainak 50%-át a latin-amerikai katolikus hívek adják, és – a bevándorlások révén – most ismét „visszaviszik” a hitet Európába, de az Egyesült Államokba is. Az érsek ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy a családok helyzete és az életvédelem kérdésében hasonló gondokkal küzdenek, mint az európai országok.

Decemberben Trentóban rendezik meg az első Katolikus–Ortodox Fórumot, ennek előkészítésével is foglalkoztak a most véget ért közgyűlésen. A főpásztorok meghatározták a jövő évi közgyűlés időpontját és helyét: 2009-ben október 1-4-ig Párizsban tanácskozik az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa.

Forrás: Magyar Kurír
Fotó: Mudrák Attila