A Pécsi Egyházmegye millenniuma
2009. augusztus 19. szerda 14:02

Augusztus 18. és 23. között hatnapos ünnepség keretében, színvonalas tánc-, zene- és irodalmi előadásokkal, sokszínű gyermekprogramokkal emlékezik meg a Pécsi Egyházmegye fennállása ezer évéről. Az ünnepi szentmisét augusztus 23-án 11 órakor a Szentatya különleges küldötteként Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek mutatja be a Szent István téren. A szentmisére Pécsre viszik a Szent Jobbot.

Pécs az egyetlen magyarországi egyházmegye, amelynek alapítási dátuma ránk maradt, alapító levelének részleteit ugyanis későbbi oklevelek átiratban megőrizték. Ezekből tudjuk, hogy az alapítás Győr várában 1009. augusztus 23-án történt, Azo pápai legátus, ostiai püspök jelenlétében. Ekkor jelölték ki az egyházmegye határait, első püspöke Bonipert lett.

Tegnap, augusztus 18-án már egyházi könnyűzenei koncertekkel hangolódtak a jubileumra: a Szent István téren az Eucharist és a Tűzveszély együttesek léptek fel.

Augusztus 19-én a bazilika előtti téren este 7 órakor megnyitó ünnepséggel veszi kezdetét a megemlékezés, amelyet millenniumi bélyegbemutató és a pécsi templomok harangjainak zúgása tesz emlékezetessé. Az estet az István, a király című rockopera zárja, a Társulat előadásában.

Augusztus 20-tól négy napon keresztül gyermekprogramok (bábszínház, játszó- és táncház) várják a kisebbeket és koncertek, táncelőadások a nagyobbakat, az egyházmegye iskolái is ünnepi előadással készülnek. Szent István ünnepén az esti nagymisével párhuzamosan hirdetik ki a régiós borverseny eredményét, s kezdődik el a Pécsi Vonósok koncertje. A főtéren Garadnay Balázs püspöki helynök megáldja az ünnepi kenyeret, majd pécsi kórusok koncerteznek. A Barbakán bástyán Lovász Irén énekel, a nap ünnepi tűzijátékkal zárul.

Augusztus 21-én reggel a Megfeszített című rockoperát, délután a vértanú Brenner Jánosról szóló A jó pásztor című zenés drámát mutatják be, este Joseph Adams egyesült államokbeli orgonaművész ad koncertet a bazilikában.

Augusztus 22-én Sólyom Katalin színművész kezdi a programok sorát: novellákkal és versekkel tiszteleg az ezeréves püspökség előtt. A nap folyamán különböző népzenei, világzenei műsorok csalogatják az érdeklődőket a két szabadtéri helyszínre, a Szent István térre és a Barbakán bástyára. Az esti szentmise után különleges előadásban lehet részese annak, aki a bazilikába betér: Eliot Gyilkosság a székesegyházban című színdarabját mutatja be a Harmadik Színház. Az est befejezésként a Tolcsvay fivérek Magyar miséje csendül fel a templomtéren.

Az alapítás évfordulójának, augusztus 23-ának csúcspontja a szabadtéri ünnepi szentmise, amelyet Christoph Schönborn bíboros mutat be a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjaival, valamint a horvát, az osztrák és a német püspöki karok képviselőivel és az egyházmegye papságával. A jubileumi szentmisére Pécsre viszik a Szent Jobbot. A szentmisére lelkiségi csoportok imaóráival készülnek a hívek 8 órától. 14.30-kor a Kalkuttai Teréz anya életét bemutató Kiálts a szeretetért! című musical operát adja elő a PIK Szivárvány Musical Stúdió a bazilikában, majd 17.30-tól a Péter és Néró című rockopera ősbemutatójának ad helyet a székesegyház. 19.30-kor Sólyom László köztársasági elnök köszönti az ezeréves egyházmegyét a Szent István téren, majd a Pannon Filharmonikusok nagyszabású koncertjével, Mahler VIII., Ezrek szimfóniájának előadásával zárul a jubileumi nap.

Az ünnepi programsorozatról részletesen tájékozódhatnak a Pécsi Egyházmegye honlapján.