Örökre szemlélhessenek téged!
2009. november 1. vasárnap 20:00

„Krisztus nem akart a haláltól menekülni, és minket sem tudott volna semmi mással jobban megmenteni, mint éppen halálával. Így tehát az ő halála mindenki élete lett” – Szent Ambrus püspök vigasztal minket e szavakkal testvére haláláról elmélkedve.

Az Egyház élő hittel tölti meg a halottak tiszteletének ősi cselekedetét, amelynek minden nép a maga módján tesz eleget. Az Egyház is kezdettől fogva imádkozik a megholtakért.

A halottak napja mai formája a X. századra vezethető vissza: a cluny-i bencés szerzetesek már akkor ezen a napon emlékeztek meg az összes megholtról. Az Egyház az ünnepen bizalommal kéri a Mindenhatót: „add kegyelmedet elhunyt gyermekeidnek, hogy a földi élet halandóságát legyőzve örökre szemlélhessenek téged, aki alkottad és megváltottad őket”.

Sok helyütt már mindenszentek ünnepének estéjén megemlékeznek a megholtakról, akikért e napon sokszor fohászkodunk: „Adj, Uram, örök nyugodalmat nekik!”