Kevesebb esperesi kerület, hatékonyabb munka
2004. november 30. kedd 23:06

Az Eucharisztia Éve alkalmából rendkívüli számot jelentetett meg november végén a Székesfehérvári Egyházmegye Magazinja (SZEM).
A lap ismerteti a pápa által meghirdetett ünnepi esztendő egyházmegyei eseményeit, Eucharisztiával kapcsolatos személyes tanúságtételeket közöl, többek között egy országgyűlési képviselőtől, és bemutatja a püspökség gyűjteményében található értékes barokk monstranciákat.

A SZEM tájékoztat továbbá az egyházmegye októberben életbe lépett közigazgatási reformjáról. A püspökség korábban négy főesperességére és tizenhárom esperesi kerületre volt osztva. Ezek megszűntek, s helyükbe öt új esperesi kerületet állított fel Spányi Antal megyéspüspök.

Az átszervezés a súlyos paphiány miatt vált szükségessé. A püspökség területén lévő 150 plébániát ugyanis 89 lelkipásztor látja el. Kevesebb mint a plébániák felének van helyben lakó papja. „A létszám megfogyatkozásával egyre több korábbi esperesi kerületben lehetetlenné vált az érdemi munka. Az adminisztratív munka túl sokakat érintett, miközben a lelkipásztori munkára alig-alig volt lehetőség... Természetesen az átszervezés sem képes megoldani a paphiányt, de fontos lépést jelent a jövő irányába. A jövőt pedig a papság szervezett együttműködése, hatékony lelkipásztori munkája és ebben a munkában a világi hívek segítségének felelősségteljes elfogadása jelentheti” – írja a SZEM című egyházmegyei lapban Ugrits Tamás püspöki irodaigazgató.