Tardy László karnagy-kántor vatikáni kitüntetése
2011. szeptember 2. péntek 19:30

XVI. Benedek pápa a Nagy Szent Gergely Rend parancsnoki fokozatát adományozta Tardy László karnagy-kántornak 70. születésnapja alkalmából. A kitüntetésről szóló oklevelet Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek adta át a budavári Prímási Palotában szeptember 2-án. A jeles eseményen jelen volt Süllei László érseki általános helynök, a Mátyás-templom plébánosa.

Tardy László 1941. július 22-én született Budapesten. A Zeneakadémia elvégzése után, 1966-tól a Budapest-Vári Nagyboldogasszony-főplébánia-templom, közismert nevén a Mátyás-templom karnagy-kántora. Az Országos Magyar Cecília Egyesület társelnöke, a kántortovábbképző és karnagyképző tanfolyamok vezetője. 1968-tól a SOTE kamarazenekar karnagya, 1990-től pedig csaknem két évtizeden át a Központi Szeminárium énektanára
volt.

A Mátyás-templom Ének- és Zenekara, amely 1688-tól folyamatosan működik, Magyarország egyik legrégebbi zenei együttese. Tevékenységének középpontjában mindenkor a liturgikus szolgálat áll. Az énekkar létszáma
50-60 fő, a zenekarban közreműködők száma a művektől függően 25-45 között mozog. Mindkettőben megtalálhatók jól képzett ének-zenetanárok, hivatásos muzsikusok, valamint az egyházi zenét szerető amatőrök. Az énekkar heti két alkalommal, hétfőn és csütörtökön este, a zenekar szombat délután próbál a templom karzatán. Az összpróbákat valamelyik énekkari próba alkalmával tartják.

Tardy Lászlót tevékenységének elismeréseként 1994-ben Liszt-díjjal, 2002-ben Szent Adalbert-díjjal, 2006-ban Magyar Örökség-díjjal, 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.

Forrás: Esztergom-Budapesti Főegyházmegyei Hivatal