Az új evangelizációról tanácskozik a negyvenéves CCEE Tiranában
2011. szeptember 28. szerda 10:48

Az albán fővárosban, Tiranában tartja a hét végén soros közgyűlését  az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE). A negyvenéves fennállását ünneplő szervezet ülésének fő témája az új evangelizáció lesz.

A szeptember 29-től október 2-ig tartó tanácskozást a tiranai érsek, egyben az albán püspöki konferencia elnöke, Rrok Mirdita meghívására tartják az albán fővárosban. A résztvevők találkoznak majd Bamir Topi albán elnökkel és Sali Berisha miniszterelnökkel is.

A tanácskozás központi témája az új evangelizáció lesz, amelynek a megvitatását előkészítendő a CCEE korábban szétküldött egy kérdőívet a püspöki konferenciáknak, hogy így összegezzék az elképzeléseket, javaslatokat, meglátásokat. A beérkezett válaszokat Jean Luc Moens matematikus doktor, újságíró, az Emmánuel Közösség tagja,  a „Kongresszusok az Új Evangelizációért" nemzetközi csapatának főtitkára összegzi majd, aki az európai fővárosok városmisszióinak is az egyik szervezője volt. A megbeszélésen részt vesz Salvatore Fisichella, az Új Evangelizáció Pápai Tanácsának elnöke is.

A közgyűlésen megválasztják a CCEE új elnökségét. A szervezet jelenlegi elnöke Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, két alelnöke Josip Bosanić bíboros, zágrábi és Jean-Pierre Ricard bíboros, bordeaux-i érsek. A szervezet főtitkára  Duarte da Cunha, a titkárság a svájci Sankt Gallenben székel. Az elnökségi posztokra bármely püspöki konferencia elnökét meg lehet választani.

A tanácskozás második fele a CCEE bizottságainak tevékenységét mutatja be, amivel az egyház európai munkáját, életet segítik, különös tekintettel az ökumenikus párbeszédre. Ennek kapcsán megválasztják a CCEE és az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) közös bizottságának tagjait is. Bemutatják majd a Afrikai és Európai Püspökök Szimpóziuma következő ülésének (2012. február 13-27., Róma) témáját is, és megvitatják a 2013-ban megrendezendő, második Európai Szociális Napokat, amelyet a spanyolországi Granadában tartanak majd az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Tanácsával (COMECE) közösen szervezve. Bemutatásra kerül továbbá az Eurocathinfo.eu, az Európai Püspöki Konferenciák intranet és intézményi információs portálja.

A témák között szerepel még az európai intézményekkel (az Európai Unióval és az Európa Tanáccsal) való párbeszéd, az Európai Keresztények Elleni Intolerancia és Diszkrimináció Megfigyelőközpontja tevékenysége, valamint a szentföldi keresztények megsegítése. Heinrich Mussinghoff aacheni püspök, a német püspöki konferencia alelnöke a pápa németországi útját értékeli majd, és napirenden lesz a madridi ifjúsági találkozó és a pápa horvát útjának értékelése is. A résztvevőket tájékoztatják a Családok Világtalálkozója (Milánó, 2012. május 30-június 2.) és az 50. Eucharisztikus Kongresszus (Dublin, 2012. június 10-17.) előkészületeiről is.

A közgyűlésen a Szentszék részéről részt vesz Marc Ouellet, a Püspöki Kongregáció prefektusa, Ramiro Moliner Inglés albániai apostolic nuncius is, valamint megjelennek  Afrika és Madagaszkár püspöki karai szimpóziumának (SECAM) és a latin-amerikai püspöki konferenciák szervezete (CELAM) képviselői is – írja a CCEE közleménye.

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa 33 európai püspöki konferenciát foglal magába, amelyeket az elnökük képvisel, valamint tagjai Luxemburg és Monaco érsekei, Ciprus maronita érseke és a moldvai Kisinyov püspöke. A szervezet alakuló ülése 1971. márciusában volt, Rómában. A negyvenéves fennállás alkalmából november 22-én tartanak találkozót Rómában a Vatikán és az európai politikai szervezetek magasrangú képviselői részvételével.

Forrás: Magyar Kurír