Új bíborosokat kreált a Szentatya
2012. november 27. kedd 11:49

Hat új bíborost avatott a pápa a Szent Péter-bazilikában november 24-én, a Krisztus király ünnepén tartott konzisztórium alkalmából.

A bíborosokkal az Egyház a világ összes népét átfogja. Az egyetemes Egyháznak annyi arca van, ahány népe – fogalmazott beszédében a Szentatya.

A Krisztus király ünnepén tartott konzisztóriumra a Vatikánba érkeztek a világ bíborosai, köztük Erdő Péter esztergom–budapesti érsek is.

Latinul tette le bíborosi esküjét a 63 éves amerikai James Michael Harvey; a 72 éves libanoni Béchara Boutros Rai antióchiai maronita pátriárka; az 53 éves indiai Baselios Cleemis Thottunkal, Trivandrum szír-malankár nagyérseke; a 68 éves nigériai John Olorunfeni Onaiyekan, Abuja érseke; a 70 éves kolumbiai Rubén Salazar Gómez, Bogotá érseke, valamint az 55 éves Fülöp-szigeteki Luis Antonio Tagle, Manila érseke.

XVI. Benedek feltette a bíborosok fejére a bíborosi kalapot, átadta nekik a főpapi gyűrűt és kijelölte címtemplomukat. Az új bíborosok november 25-én, vasárnap a pápával együtt celebráltak szentmisét a bazilikában.

Többségük a világnak az Egyház számára egyre jelentősebb fejlődő térségeit képviseli – szerepel az MTI jelentésében. A most kinevezett bíborosok mindegyike nyolcvan évnél fiatalabb, vagyis részt vesz egy esetleges pápaválasztó konklávén. 1927 óta ez az első alkalom, hogy egyetlen olasz és európai sem szerepelt a kinevezettek között.

A hat új bíborossal a főpapi kollégium létszáma 211-re emelkedett, és 120 lett a pápaválasztó bíborosok száma. A pápaválasztók közül 53 bíborost még II. János Pál, 67-et XVI. Benedek kreált. A pápaválasztók között a legtöbben, hatvanketten európaiak, míg huszonegyen latin-amerikaiak.

A konzisztórium kapcsán Erdő Péter bíboros nyilatkozott a Vatikáni Rádiónak, az interjú innen érhető el.

Forrás: MTI/Magyar Kurír