Magyarországon először: Katolikus Társadalmi Napok
A társadalmi problémák megoldásában valódi társ az Egyház
2013. szeptember 18. szerda 08:01

Hamarosan izgalmas és színes programok gazdag tára várja a Magyar Nemzeti Múzeum kertjébe látogatókat. Magyarországon először rendezik meg a Katolikus Társadalmi Napokat 2013. szeptember 20. és 22. között, amely szociális, gazdasági, vallási, etikai és kulturális kérdéseket egyaránt körbejár. Kerekasztal-beszélgetések, előadások, koncertek, családi játékok és valódi fesztiválhangulat adják a keretét a „KATTÁRS” közel három napjának, amelynek kiemelt célja az Egyház válaszainak bemutatása a társadalom aktuális problémáira.

A Katolikus Társadalmi Napok a Katolikus Egyház által Európa egyes országaiban a XX. század elején életre hívott Társadalmi Hét mintájára jött létre. A szervezők fő célja , hogy – miközben az érdeklődőknek tartalmas időtöltést kínálnak – közvetítsék az Egyház válaszait az embereket ma leginkább foglalkoztató társadalmi kérdésekre. A Nemzeti Múzeum kertjében felállított sátrakban több mint negyven olyan katolikus intézmény és civil szervezet mutatkozik be, amelyek jelentős eredményekkel és tapasztalatokkal rendelkeznek a rászorulók – hajléktalanok, fogyatékkal élők, börtönviselt emberek stb. – érdekében végzett munkában. A kerekasztal-beszélgetések az oktatás, a vállalkozói szektor, a gazdasági és sportélet, szociális és egészségügyi ellátás, az élet- és környezetvédelem és a média szerepvállalása köré csoportosulnak.

A rendezvény keretében több konferenciát is tartanak. Szeptember 20-án Társadalomtudományi reflexiók címmel felvezető beszélgetéssorozat látható-hallható 12.00-16.00 óra között a Sophianumban (1088 Budapest,. Mikszáth Kálmán tér 1.) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar szervezésében.

Szeptember 21-én 10 órától a Párbeszéd Házában Üzenetünk van! címmel tudományos és gazdasági konferencián lehet részt venni. A neves egyházmegyei szereplőket és szakembereket (pl. Veres András és Beer Miklós püspökök, Csaba László közgazdászprofesszor, Frivaldszky János jogfilozófus-politológus, Kiss Ulrich jezsuita, Héjj Tibor üzleti vállalkozó) felvonultató fórumon gazdasági, erkölcsi, vallási és filozófiai oldalról vitatják meg a közjó, a szolidaritás, a modern piacgazdaság, hit és erkölcs kérdéseit.

Az előadások és kerekasztal-beszélgetések mellett könnyű, világ- és népzenei programok (Magashegyi Underground, Holdviola, Misztrál, Baricz Gergely, Nem Adom Fel, Eclectica stb.), filmvetítések, kézműves sátrak, ökuszimulációs társasjáték, szociodráma foglalkozás várják az érdeklődőket.  A rendezvénysorozat ünnepi szentmisével és a nyíregyházi Pro Musica leánykórus hangversenyével zárul.

A KATTÁRS egyházi hátterét a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága adja Veres András püspök vezetésével. A rendezvény lebonyolítását és szervezését a keresztény vállalkozókat és üzletembereket tömörítő ÉrMe Üzleti Hálózat végzi, a program tartalmáért pedig a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola speciális Keresztény társadalmi elvek a gazdaságban (KETEG) elnevezésű képzésének szervezői felelnek. A Katolikus Társadalmi Napok fővédnökei Áder János köztársasági elnök és Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek. A rendezvény védnökei továbbá Mádl Dalma, a Katolikus Karitász jószolgálati nagykövete, valamint Gyurta Dániel - olimpiai és világbajnok úszó.

„Szeretnénk felhívni a figyelmet az Egyház Társadalmi Tanítására, amely a társadalmi, gazdasági élet alapvető értékeire irányul és üzenete van a mai kor embere számára is. Nemcsak egyházi dokumentumokban és a templom falai között fogalmazódnak meg a társadalom működésével, a közjóval kapcsolatos alapelvek, hanem a gyakorlati megvalósításban is hangsúlyos szerepet vállalnak a keresztények. Hazánkban is több ezer helyen folyik nap mint nap a csendes munka az embertársakért: rászorulókért, betegekért, idősekért, gyerekekért. A Katolikus Társadalmi Napok („Kattárs”) keretében ezt kívánják majd minden érdeklődő számára láthatóvá tenni, s egyúttal meghívni közös gondolkodásra, cselekvésre, jó hangulatú együttlétre. Ezért is lett a rendezvény jelmondata: Társak vagyunk!” – foglalta össze az esemény lényegét Veres András püspök.

A Katolikus Társadalmi Napokon jótékonysági gyűjtést is szerveznek, a befolyt pénzösszegből a zsámbéki Premontrei Női Kanonokrend munkáját kívánják segíteni. A támogatásból a Szent Norbert Közösségi Ház korszerűsítését végzik, amely a rend által gondozott személyek és szegény családok részére kínál majd befogadó helyet, közösségi helyszínt.