Kattárs: Az eső sem riasztotta el az érdeklődőket
2014. szeptember 15. hétfő 16:10

Erős és hosszantartó esőzés nehezítette a Katolikus Társadalmi Napok (Kattárs) lebonyolítását Miskolcon, szeptember 12-13. között. Ennek ellenére közel 4000 érdeklődő kereste fel a két nap programjait, vett részt az előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken, koncerteken, látogatta meg a kiállító 30 szervezet sátrát - tájékoztatott az MKPK Caritas in Veritate Bizottsága.

Katolikus Egyháznak van válasza a társadalmi kérdésekre és problémákra – erre kívánja felhívni a figyelmet a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága kezdeményezésére, idén másod ízben megrendezett Kattárs. A rendezvény azt mutatta meg, hogy a katolikus társadalmi tanítás közjóról megfogalmazott alapelvei gyakorlati megvalósításban is hangsúlyos szerepet vállalnak a keresztények: hazánkban is több ezer helyen folyik nap mint nap a csendes munka a rászorulókért, betegekért, idősekért, gyerekekért.

A szociális és társadalmi - tudomány, művészet, gazdaság, sport, fenntartható fejlődés, család, lelki élet, a kisebbségi kérdések, a fogyatékkal élők, az oktatás, nevelés - tevékenységek bemutatása mellett komoly és szórakoztató programok sorával - koncertekkel, játékokkal - is várta az érdeklődőket a Kattárs.

A Kattárs előkészítő rendezvénye, a Miskolcon szeptember 12-én, pénteken Társadalom és gazdaság: kihívások, lehetőségek, jövőkép címmel megtartott konferencia a Fáy András Görögkatolikus Közgazdasági Szakközépiskolában, a vártnál szélesebb kört vonzott.

Az előadások középpontba állították a miskolci térség jelenlegi társadalmi és gazdasági folyamatai nyújtotta kihívásokat, és keresték azokat a lehetőségeket, melyek az adott helyzetből kiindulva az élet megőrzésére és továbbvitelére teszik alkalmassá a társadalmi és gazdasági szereplőket, struktúrákat. A konferencia házigazdái Orosz Atanáz és Palánki Ferenc püspökök voltak.

Előadást tartott Nemzetstratégiai kihívások és lehetőségek címmel Horkay Nándor, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója. Mit mond nekünk ma az Egyház Társadalmi Tanítása? – tette fel a kérdést Baritz Sarolta Laura OP szerzetesnővér, közgazdász és Fóris Ferenc vállalatirányítási szakértő előadásukban. Kocziszky György, a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar nyugalmazott dékánja Periféria határán, az értékrendváltás esélyei címmel, Barcza György, a Napi Gazdaság főszerkesztője Pénzügyi válságok társadalmi hatásai a II. világháború utáni időszakban témáról adott elő. Aczél Petra, a Budapesti Corvinus Egyetem docense a Kommunikációgazdaság és médiakultúra: veszélyek és kihívások kérdéseivel foglalkozott.

A Kattárs második napjának délelőtti programjai a zsúfolásig megtelt minorita Nagyboldogasszony-templomban  zajlottak az esőzés miatt. Itt mutatta be Alberto Bottari de Castello nuncius a megnyitó szentmisét, melyben arra figyelmeztetett, keresztény emberként nem szabad félnünk, hogy a társadalom nehézségeivel szembenézzünk, és a világba kilépve vállaljuk a problémák jelentette kihívásokat. Küldetésünkben, hogy kovászként vigyük a világba az örömhírt, nem vagyunk egyedül: velünk van és vezet bennünket az Úr – fogalmazta meg Alberto Bottari de Castello.

A hivatalos megnyitón Veres András püspök, az MKPK Caritas in Veritate Bizottságának elnöke köszöntötte a résztvevőket. Ne nyugodjuk bele se jó, se rossz sorsunkba, fáradhatatlanul keressük a segítés és önsegítés lehetőségét, legyünk jelen embertársaink örömében és bánatában – buzdított Veres András.

A rendezvény főelőadását Pál Feri atya tartotta Elégedetten és tartósan a párkapcsolatban címmel.

A Kattárs délutáni programjai a tervezett eredeti helyszínen, a Szent István téren folytatódtak. A rendezők célja az volt, hogy átfogóbb képet adjanak azokról a példaértékű kezdeményezésekről, melyekkel különböző szervezetek bekapcsolódnak a szeretetszolgálatba, oktatásba. A szervezetek sátrai egyúttal találkozási fórumot nyújtottak a résztvevőknek.

Előadások, kerekasztal-beszélgetések, koncertek mellett több mint 30 szervezet várta az érdeklődőket interaktív, színes programokkal. A ifjúság számára az Ifi-KATTÁRS programjait ajánlották a szervezők.

A látogatók kiemelt kíváncsisággal fogadták José Luque, a Diósgyőri VTK volt csapatkapitányával, a Sevilla és az Atletico Madrid egykori játékosával folytatott beszélgetést.

A sátor ugyancsak szűknek bizonyult a „Lehet-e erényesen gazdálkodni?” címmel tartott kerekasztal-beszélgetésen, ahol Baritz Sarolta Laura OP, szerzetesnővér, közgazdász, Szilas Roland, a Budapesti Corvinus Egyetem tanársegédje, és Zsóka Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense beszélgetett az érdeklődőkkel.

Az egyház lételeme a kommunikáció címmel Veres András szombathelyi megyéspüspök, Kuzmányi István, a Magyar Kurír főszerkesztő-igazgatója és Kondás Sándor a Miskolci Apostoli Exarchátus médiareferense fejtette ki gondolatait a kommunikáció feladatairól, lehetőségeiről az egyházban.

A napot Molnár Ferenc Caramel, a Megasztár című tehetségkutató műsor győztesének koncertje zárta.

Fotó: Turcsik István

forrás: Magyar Kurír (té)