Befejeződött a püspöki konferencia téli ülése
2014. december 4. csütörtök 12:24

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia december 2. és 3. között megtartotta téli rendes ülését, amelyen az alábbi témákat vitatták meg a testület tagjai.

A Katolikus Karitász csatlakozott az EMMI Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága által kezdeményezett gyűjtéshez, amelynek célja, hogy jelentős segítséget biztosítson Kárpátalja lakosságának a téli hideg elleni védekezéshez. A Püspöki Konferencia döntése alapján a Katolikus Karitász saját gyűjtéséből, valamint egyéb elkülönített forrásából mintegy 32 millió forint támogatást biztosít a térségben élő lakosság számára egyházi intézményeken keresztül.

Az ülésen megszavazták, hogy a 2015. évi rendes püspöki szinóduson, amelynek főrelátora Erdő Péter bíboros lesz, a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciát Veres András szombathelyi megyéspüspök képviseli.

Az őszi ülésen a cigánypasztoráció területén új kezdeményezésként fogalmazódott meg a Boldog Ceferino Képzési Intézet létrehozásának szándéka, amelynek vezetésével Székely János esztergom-budapesti segédpüspököt bízták meg.

A héten tartott téli ülésre tartalmas munkaanyag került összeállításra a cigánypasztoráció területén vállalt feladatok összesítéseként és új célkitűzéseket megfogalmazva. Ennek folytatásaként a püspökök döntése alapján körlevélben fogalmazzák meg a cigányság lelki gondozásának igényeit, és az ezzel kapcsolatos további feladatokat.

A testület meghallgatta Veres András püspök, a Caritas in Veritate bizottság elnökének beszámolóját a 2014. szeptember 13-án, Miskolcon megrendezésre került Katolikus Társadalmi Napok idei rendezvényéről. Döntés született arról, hogy 2015 őszén Debrecen ad otthont a több ezer embert vonzó programsorozatnak.

Az egyházi jogi személyek számára is elérhető pályázati források felhasználását segítendő az MKPK pályázati információs központot hoz létre. A központ feladata a pályázatokkal kapcsolatos információk és feladatok országos koordinálása lesz.

A Kultúra Pápai Tanácsa össze kívánja hívni a Püspöki Konferenciák sportért felelős tagjait. A magyarországi püspökök Kiss-Rigó László, szeged-csanádi megyéspüspököt bízták meg a részvétellel.

A Szent István Társulat gondozásában megjelent a négy kötetes zsolozsma első kötetének új kiadása, amely a jövő héttől található meg a könyvesboltok polcain.

2014. november 30-án 10 órakor a Szent István-bazilikában ünnepi szentmise keretében nyitotta meg Erdő Péter bíboros a Szentatya által meghirdetett Megszentelt Élet évét az esztendőt jelképező gyertya meggyújtásával. Az ünnepségre az ország számos pontjáról érkeztek szerzetesek, a rendek, apostoli társaságok képviselői. 2014. november 30. és 2016. február 2. között a nemzetközi programokkal párhuzamosan több országos és egyházmegyei szintű rendezvényen is részt vehetnek az érdeklődők.

Őszentsége, Ferenc pápa Snell György protonotárius, kanonok, címzetes apát, érdemes esperes urat, a budapesti Szent István-bazilika társszékesegyház plébánosát 2014. október 20-án pudentianai címzetes püspökké és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökévé nevezte ki.

Püspökké szentelése 2014. december 6-án, szombaton 10 óra 30 perckor lesz a budapesti Szent István-bazilikában.

Budapest, 2014. december 4.