Beiktatták Orosz Atanázt a Nyíregyházi Egyházmegye első kormányzójává
2015. június 15. hétfő 10:06

Ünnepi vecsernyét követően beiktatták tisztségébe a Ferenc pápa által megalapított görögkatolikus Hajdúdorogi Metropólia vezetőjét, Kocsis Fülöp érsek-metropolitát június 12-én, pénteken Debrecenben - tájékoztat a metropólia és az MTI.

Június 13-án a nyíregyházi belvárosi görögkatolikus templomban iktatták be Orosz Atanáz miskolci püspököt a Nyíregyházi Egyházmegye első kormányzójává – tudósít a Nyíregyháza.görögkatolikus.hu, valamint a Hajdúdorogi Metropólia.

Mint az a korábbi értesülésekből kiderült, Ferenc pápa a Magyarországon élő görögkatolikusok számára létrehozta a Magyarországi Sajátjogú Metropóliai Egyházat, illetve ezzel együtt megalapította a Miskolci Egyházmegyét és a Hajdúdorogi Egyházmegyéből leválasztott területből a Nyíregyházi Egyházmegyét, melynek kormányzójává Orosz Atanázt nevezte ki.

Őszentsége Ferenc pápa 2015. március 19-én kelt apostoli konstitúciójával Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területével megalapította a Nyíregyházi Egyházmegyét. A konstitúciót, illetve Orosz Atanáz miskolci megyéspüspök apostoli kormányzói kinevezését tartalmazó pápai bullákat Alberto Bottari de Castello nuncius hirdette ki a Nyíregyházi Székesegyházban június 13-án, a 16 órakor kezdődő ünnepi vecsernye keretében egyházi és világi elöljárók, illetve a hívek előtt.

Néhány életrajzi adat:

Pappá szentelés: 1985. Budapest

Szerzetesi fogadalmát Chevetogneban, 1996. június 19-én tette le.

Püspökké szentelése Miskolcon volt, 2011. május 21-én – címzetes paniumi püspök, majd június 13-tól miskolci megyéspüspök, nyíregyházi kormányzó.

Szolgálat:

1985-1987 segédlelkész Budapest-Rózsák terén

1987-1989 tanulmányok Rómában, a Pápai Lateráni Egyetemen az Accademia Alfonsianán, a Patrisztikus Intézetben az Augustinianumban

1989-1991 szemináriumi prefektus Nyíregyházán a Görögkatolikus Papnevelő Intézetben

1991-1993 szerzetesi jelöltévek a belgiumi Chevetogne-ban

1993-1995 rektor a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán és a Papnevelő Intézetben

1995-1999 szerzetesi évek a belgiumi Chevetogne-ban

1999-2010 szerzetesi évek Dámócon, a Krisztus Feltámadásáról elnevezett Monostorban

2001-től főiskolai tanár Nyíregyházán a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán

2010-től egyetemi docens Budapesten a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán

2010-2011 propedeutikus év elöljárója Budapesten a Központi Papnevelő Intézetben

2011-2015 a Miskolci Apostoli Exarchátus püspök exarchája

2015-től a Miskolci Egyházmegye megyéspüspöke

2015-től a Nyíregyházi Egyházmegye adminisztrátora (kormányzója)

Orosz Atanáz apostoli kormányzó a Nyírségben nőtt fel 8 gyermekes papi családban.

Jelmondata: Szeretlek Téged, Uram!

Fotó: nyiregyhaza.gorogkatolikus.hu