Pro Cultura Christiana-díjban részesült Szöllőssy Enikő
2016. március 1. kedd 16:00

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Cultura Christiana-díjat adományozott Szöllőssy Enikő szobrász- és éremművésznek. A kitüntetést a testület nevében a konferencia elnöke, Veres András szombathelyi megyéspüspök adta át március 1-jén Budapesten. A díjjal a püspöki konferencia elismerését fejezi ki azért a szolgálatért, amelyet munkássága folyamán Szöllőssy Enikő a katolikus kultúra továbbadásáért végzett.

Szöllőssy Enikő szobrász- és éremművész 1939-ben született Budapesten. 1959 és 1960 között az Iparművészeti Főiskola, majd 1960 és 1965 között a Képzőművészeti Főiskola hallgatója. 1983 óta a FIDEM (Nemzetközi Éremművész Szövetség) magyar delegátusa.

Szöllőssy Enikő korunk egyik legkiemelkedőbb éremművésze. Nemzetközi elismertsége az 1983-as ravennai Dante Biennale óta vitathatatlan, ahol mások mellett az ő munkásságát is aranyéremmel díjazták. Műveiben az épített városi, valamint az organikus természeti elemekre egyaránt találunk utalásokat.

Filozofikus, egyedi hangvételű köztéri alkotásai és kisplasztikái mellett, rendszeresen készít a Magyar Nemzeti Bank felkérésére emlékérme terveket. Kiemelkedőek egyedi viaszveszejtéses öntészeti eljárással készült érmei, kisplasztikái, valamint digitálisan létrehozott képgrafikával is foglalkozik. Ő tervezte a Blattner Géza-díj érmét.

Ötletesen felépített munkáihoz sokféle anyagot használ. A kezdeti kisbronzok után a 70-es években színezett fa- és acélszobrokat, a 80-as években samott és fémkombinációkat, végül a 90-es években bronz-kő és bronz-samott plasztikákat készített. A különféle anyagok eltérő külső jegyeik és belső tulajdonságaik ellenére alkotnak egységet munkáiban.

Hívő, elkötelezett keresztény élete művészetében is megmutatkozik. Az ország számos templomában megtalálhatóak szakrális témájú alkotásai, többek között a pásztói római katolikus templom Szent Rita szobra, a Rózsadombi Krisztus Király Lelkészség keresztje és keresztúti stációi, a káposztásmegyeri római katolikus templomban található Pietà, valamint a debreceni Szent Anna Székesegyházban található kereszt.

Szöllőssy Enikő az avantgard művészet képviselőjeként a korábbi egyházművészeti irányzatok mellett megteremtette a modern művészet helyét a liturgikus térben.

Munkásságát nemzetközi és hazai fórumon is díjazták, többek között 1979-ben Munkácsy-díjat kapott, 1983-ban Ravennában a VI. Nemzetközi Dante Biennale aranyérmese lett, 1991-ben a soproni VIII. Országos Éremművészeti Biennále nagydíját, majd 1994-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét kapta meg.