Róma siratja és gyászolja pápáját
2005. április 6. szerda 22:34

"Rómában az emberek fegyelmezettek és türelmesek, többségük csendesen imádkozik. Búskomor gyász helyett meghatódott öröm látható az emberek arcán. A fiatalság énekét időnként a pápa éljenzése és tapsvihar szakítja meg. Van idő az imádkozásra, hiszen mindenki sejti, hogy legalább 8-10 órát kell sorba állnia, hogy bejusson a Szent Péter Bazilikába, ahol felravatalozták az elhunyt pápát. Sokan hálózsákokkal érkeztek, s bár a város sportcsarnokai és iskolái is megnyílnak a külföldiek számára, a fiatalok már elfoglalták több napos táborozó helyüket a parkokban."

Ezekben a napokban lehet tapasztalni csak igazán, hogy Róma és Olaszország népe mennyire megszerette a lengyel származású II. János Pált a közel 27 éves pápasága alatt. Róma siratja és gyászolja pápáját, a jó embert – olvasható városszerte a most készített plakátokon. Az egyházi és világi intézményeken félárbocra engedték a lobogókat, a tömegközlekedési eszközökre fekete gyászszalagos zászlócskákat tettek.

A kávézóktól az élelmiszerboltokig szinte mindenütt a Szentatya fényképe látható. Az újságok többségének címoldalán a rómaiak szeretett pápája mosolyog. A templomokban a megszokottnál észrevehetően többen vannak, a hívek a pápáért imádkoznak és mécseseket gyújtanak. Késő este is rózsafüzért imádkozó csoportok tartanak a Vatikán felé a szűk utcákban. A Szent Péter tér felé közeledve – ha elvonatkoztatunk az Angyalvár tövében felállított antennaerdőtől és a mindenütt, még a házak tetején is jelenlévő médiától – a gyász külső jelei után a gyászolókkal és a pápától elbúcsúzni szándékozókkal találkozunk. Három irányból is több kilométeres sor kanyarog a tér felé a Tevere túlsó partjától kezdődően.

Gyászszalagos zászló egy autóbuszon

Az emberek fegyelmezettek és türelmesek, többségük csendesen imádkozik. Búskomor gyász helyett meghatódott öröm látható az emberek arcán. A fiatalság énekét időnként a pápa éljenzése és tapsvihar szakítja meg. Van idő az imádkozásra, hiszen mindenki sejti, hogy legalább 8-10 órát kell sorba állnia, hogy bejusson a Szent Péter Bazilikába, ahol felravatalozták az elhunyt pápát. Sokan hálózsákokkal érkeztek, s bár a város sportcsarnokai és iskolái is megnyílnak a külföldiek számára, a fiatalok már elfoglalták több napos táborozó helyüket a parkokban. Most hívás nélkül jöttek az Örök Városba, korábban, például a 2000. jubileumi évben a Szentatya szólítására érkeztek ide.

Szerda reggeltől egészen nagy tömegekben érkeznek a búcsúzni szándékozók a belvárosba, amelyet a forgalom elől teljesen lezártak. Rendőrök és önkéntes civilek ezrei irányítják az embereket és ásványvizet osztanak. A mentősök és egészségügyiek a betegeket soron kívül a Bazilikába szállítják. Mindenki bejuthat, aki türelemmel kivárja sorát. Róma, a Szentatya városa csendesen búcsúzik szeretett pápájától és fogadja a búcsút venni szándékozókat.

Horváth István Sándor (Róma)

További képek az alábbi weboldalon: