Juliusz Janusz apostoli nuncius beszéde Székesfehérváron
2005. május 2. hétfő 09:28


Amikor az egyesült Európáról beszélünk, gyakran gondolunk azokra a politikusokra, akik elindították az unió gondolatát, mint De Gasperi, Adenauer, Schuman. Ők olyan Európát akartak, amelyik a lelki, keresztény értékeken alapszik, olyan egyetemes értékeken, amelyek tiszteletben tartják az emberi nemet, a családot, a szabadságot, a szolidaritást és a békét. Ebben az időszakban azonban, az ’50-es években, Európa két tömbre oszlott: megosztotta az ateizmus, a kommunista diktatúra függönye, és később a berlini fal is. Mára ezek a korlátok eltűntek és mindenki egyet ért abban, hogy Európa köszönetet kell, hogy mondjon szabadságáért II. János Pál pápának.
Ez a Pápa visszaadta a bátorságot és méltóságot az elnyomatásban élő embereknek. Ő emlékeztette Európát keresztény gyökereire. Ő megszabadította az embereket a félelemtől. II. János Pál pápa temetése azoknak az embereknek a zarándoklatává változott, akik köszönetet szerettek volna mondani neki, a hit ajándékáért, a bátorság felébresztéséért, azért, mert megfiatalította az Egyházat, és azért, mert közelebb hozta egymáshoz a népeket és vallásokat. Éppen ezért élénk örömmel vettem a hírt, miszerint Szent István Városának Önkormányzati Testülete a Székesegyház előtti teret szeretné II. János Pál pápa nevére ajánlani. Egy tér felajánlása a lengyel Pápának; aki egy olyan nép gyermeke, amely a történelmi kötelékek, és Hazátokkal karöltve, a szabadságért végzett harc által annyira közel áll hozzátok; annak a Pápának, aki visszaadta a világ reményét; méltó helyet talál Apostoli Királyotok városában.

Köszönet érte!

A beszéd  elhangzott: az Európai Unióhoz való csatlakozás első évfordulója alkalmából rendezett közös imádságon   (Székesfehérvár, 2005. április 28.)

Kapcsolódó cikk: Erdő Péter: Az Unió polgáraiként feladatunk, hogy méltón képviseljük keresztény hitünket