Nyolcszázezer fiatalt várnak Kölnbe
2005. augusztus 10. szerda 10:42

Magyarországról 3000 fiatal, míg a határon túlról közel 600 magyar indul útnak ezekben a napokban Kölnbe a XX. Ifjúsági Világtalálkozóra. Az augusztus 11-21. között megrendezésre kerülő találkozó célja, hogy a fiatalok elmélyítsék hitüket, megismerkedjenek más országok és kultúrák katolikus fiataljainak tapasztalataival, és megerősödjenek elkötelezettségükben. Az eseményre ellátogat XVI. Benedek pápa is, akinek ez az első hivatalos külföldi útja. A szentatya augusztus 18-án érkezik a találkozóra, melynek csúcspontja a szombat esti virrasztás és a világtalálkozót záró vasárnapi szentmise a Köln melletti Marienfelden. A német szervezők itt mintegy 800 ezer fiatal jelenlétére számítanak.
A fiatalokat a hagyományoknak megfelelően az első 5 napban a fogadó ország egyházmegyéi látják vendégül plébániáikon, a hívek otthonaiban. Az előtalálkozók során rendezik meg a „Szociális elkötelezettség napját”, amelynek keretében a fiatalok szociális projektekbe kapcsolódnak be, így is kifejezésre juttatva, hogy szeretnének hozzájárulni egy szolidárisabb és igazságosabb világ építéséhez.

Ezt követően érkeznek a résztvevők a vendéglátó Kölni Főegyházmegyébe. A találkozó nyitómiséjét Joachim Meisner bíboros, kölni érsek, Karl Lehmann bíboros, mainzi érsek, a Német Katolikus Püspöki Konferencia elnöke és Franz Josef Bode, osnabrücki püspök, a Német Katolikus Püspöki Konferencia Ifjúsági Bizottságának elnöke mutatja be augusztus 16-án Kölnben, Düsseldorfban és Bonnban egyidőben. Három napon keresztül a fiatalok katekéziseken, szentmiséken vesznek részt, melyeket a magyar résztvevők számára Schönberger Jenő szatmárnémeti, Szabó Tamás tábori püspök és Udvardy György esztergom-budapesti segédpüspök tart. Minden fiatal csatlakozhat a Dóm-zarándoklathoz, amelynek célja, hogy tiszteletüket tegyék a hagyomány szerint a kölni dómban őrzött napkeleti bölcsek ereklyéi előtt.

Délutánonként és esténként ifjúsági kulturális fesztivál zajlik, amelynek célja egymás kultúrájának jobb megismerése, a hittel és az élettel kapcsolatos élmények, tapasztalatok megosztása. A fesztiválon hazánkat a kecskeméti Flótás együttes képviseli.

A XX. ifjúsági találkozóra II. János Pál pápa által választott jelmondat – „Eljöttünk, hogy hódoljunk neki”(Mt 2,2) – szorosan kapcsolódik a világegyház számára meghirdetett Eucharisztia Évéhez. Az Oltáriszentség előtti hódolat külön hangsúlyt kap a találkozó ideje alatt, amihez példaként a Betlehemben megszületett Gyermek hódolatára érkező napkeleti bölcseket állította a pápa.

A tavaly lezajlott Közép-Európai Katolikus Találkozó országainak fiataljai a tanúságtételeiket tartalmazó óriáskönyvet adnak át XVI. Benedekpápának.

Az ifjúsági találkozó híreit folyamatosan figyelemmel kísérhetők a Magyar Kurír weboldalán. További információk találhatók a www.wjt2005.de és a www.koln2005.hu oldalakon.

Tájékoztatás a sajtó munkatársai részére: Haáz Andrea (30) 349-9771