Péterfillér-gyűjtés július 2-án
2006. június 30. péntek 10:09

Péter és Pál apostolfejedelmek ünnepét követő vasárnap, idén július 2-án világszerte adományokat – péterfilléreket – gyűjtenek a Szentatya karitatív tevékenységének támogatására. Tavaly a magyarországi katolikus templomokban mintegy 35 millió forint gyűlt össze, amelyet továbbítottak a pápának.

II. János Pál már pápai szolgálatának kezdetén kérte, hogy az evangéliumi hagyományokat követve a hívők és a jóakaratú emberek segítsék a pápa karitatív tevékenységét: „Sokan várnak támogatást az Apostoli Szentszéktől, amit máshonnan nem remélhetnek. Ebben a megközelítésben a péterfillér-gyűjtés az evangelizáció művének hatékony eszköze, és az egyetemes Egyház iránti közös felelősségünk kifejezésre juttatása.”

A kereszténységgel egyidős gyakorlat a rászorulók anyagi támogatása. Egyházunk különös figyelmet fordított a szegény országok, a nehéz helyzetbe került hívek, a perifériára szorultak megsegítésére. Angliában alakult ki a szokás a 8. században, hogy évente gyűjtenek a pápa javára. Így született meg a „Denarius Sancti Petri”, azaz a „péterfillérek” kifejezés, amely azóta a Szent Péter utódainak szánt adományt jelenti. Ez az ősi hagyomány elterjedt egész Európában, és jelenleg az Egyház humanitárius munkájának támogatására szolgál.

Fotó: Magyar Kurír

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)