Egyházi vezetők a miniszterelnöknél
2006. július 5. szerda 18:24


2006. július 5-én Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megbeszélést folytatott a négy történelmi egyház vezetőivel a Parlamentben. A találkozón jelen volt Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Bölcskei Gusztáv református püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Tanácsának lelkészi elnöke, Ittzés János, a Magyarországi Evangélikus Egyház püspök-elnöke, valamint Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke.

A kormány részéről a megbeszélésen részt vett Hiller István oktatási és kulturális miniszter, Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter, Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára és Szilvásy György kancelláriaminiszter.

A tanácskozást követő sajtótájékoztatón Hiller István elmondta: „A kormány a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék közötti megállapodást joghatályos és érvényes egyezségnek tekinti.”

A miniszter elmondta: abból az alkalomból, hogy a vatikáni egyezmény jövőre lesz 10 éves, a Köztársaság miniszterelnöke a vatikáni egyezmény, a tapasztalatok és az eredmények értékelésére bizottságot állított fel. A bizottság elnöke Tamás Pál a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szociológiai Kutatóintézetének igazgatója. Tagjai: Horányi Özséb, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományiegyetem és a Pécsi Tudományegyetem professzora, Koncz Gábor, a Magyar Kultúra Alapítvány igazgatója, Kozma Tamás, a Debreceni Egyetem Neveléstudományi Tanszékének vezetője, Lamm Vanda, az MTA Jogtudományi Intézetének igazgatója, Máté-Tóth András, a Szegedi Tudományegyetem Vallástudományi Tanszékének vezetője és Wildmann János, a Pécsi Tudományegyetem docense. A bizottság kizárólag a kormány számára készít jelentést. A bizottság munkája a protestáns egyházakat közvetlenül nem érinti.

A kultuszminiszter hangsúlyozta, hogy a kormány kiegyensúlyozott és kiszámítható viszonyt kíván fenntartani az egyházakkal, ezért folyamatos tárgyalásokat fognak folytatni, amelyek eredményeként közös megállapodásokat remélnek. Ennek határidejéül szeptember 15-ét jelölték ki.

Az egyeztető tárgyalásokat az oktatási és kulturális miniszter mint az egyházi ügyekért személyében felelős miniszter koordinálja. A kormány részéről a tárgyalásokon részt vesz majd a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, a Pénzügyminisztérium és az Igazságügyi Minisztérium.

Gyurcsány Ferenc javasolta, hogy az egyházi vezetőkkel évente két alkalommal tartsanak a maihoz hasonló megbeszélést, miközben a felelős miniszter szakértői, és ha kell, miniszteri szinten egyaránt folyamatosan tartja a kapcsolatot az egyházakkal.

A kormány nevében a miniszterelnök felajánlotta, hogy a költségvetés benyújtása előtt az egyházakat érintő tételek tervezetét előzőleg megküldik az egyházi vezetőknek, lehetőséget teremtve észrevételek megtételére. A költségvetés benyújtásának ez évi határideje október 31., így az egyházi vezetők október elejéig kézhez kapják az őket érintő részeket.

Erdő Péter bíboros a sajtótájékoztatón elmondta: fontos, hogy a szentszéki megállapodás a megfelelő módon érvényre jusson. Megnyugtatónak nevezte, hogy a költségvetés benyújtása előtt tájékoztatást kapnak az egyházakat érintő tételekről. Hasonlóan kedvezőnek nevezte az egyházi vezetők és a miniszterelnök rendszeres találkozóinak tervét, hiszen ezeken alkalom nyílik – a pénzügyi problémákon kívül – az ország, az emberek alapvető gondjainak, kérdéseinek megbeszélésére is.

A találkozón az egyházi oktatási intézmények finanszírozásáról nem esett szó, erről – és további konkrét problémákról – az elkövetkezendő hetekben folynak majd a szakértői és miniszteri tárgyalások.

A sajtótájékoztatót követően Erdő Péter bíboros eredményként értékelte a kormány és az egyházak között létrejött párbeszédet, amely – különösen a jogszabály-tervezetek esetében – konkrét eredményekhez vezethet majd, hiszen az elhangzottak szerint a kormánynak a kiegészítő támogatás számítására vonatkozó kormányrendelet-tervezetét előre megkapják az egyházak.

A bíboros végül elmondta: a tanácskozáson az egyházak vezetői közösen adták át meghívásukat a kormány tagjainak, a Szent István-bazilikában október 22-én tartandó ökumenikus istentiszteletre.

Török Viktória/Magyar Kurír

fotók: Török Viktória