Salkaházi Sára boldoggáavatása
Sajtótájékoztató az MKPK székházában
2006. szeptember 4. hétfő 13:04


Aki Isten akarata és tetszése szerint él, az boldog! – írta naplójába Salkaházi Sára szociális testvér hetven évvel ezelőtt. Ezt a boldogságot az Egyház ünnepélyesen is kinyilvánítja, éppen azon a napon, amelyen 78 évvel ezelőtt Sára testvér első lépését tette a hivatás útján. Erdő Péter bíboros, prímás szeptember 17-én Budapesten boldoggá avatja Salkaházi Sára (1899-1944) szociális testvért, akit a nyilasok az üldözöttek menekítése miatt lőttek a Dunába 1944. december 27-én.

A boldogáavatás előkészületeiről és jelentőségéről tartott sajtótájékoztatót Erdő Péter bíboros, Ruppert József SchP, a boldoggáavatási ügy posztulátora, Berkecz Franciska, a Szociális Testvérek Társasága általános elöljárója és Németh Emma SSS, viceposztulátor.


Időpont, helyszín
A boldoggáavatásra a délelőtt 10 órakor kezdődő imaóra után, a 11 órakor kezdődő ünnepi szentmise keretében kerül sor Budapesten, a Szent István-bazilika előtti téren. (rossz idő esetén is)
A boldoggáavatási szertartást XVI. Benedek pápa képviseletében Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek végzi. Előző este 20 órától 22 óráig, a Szent István-bazilikában szentségimádással készülnek a boldoggáavatásra.
A szentségimádás és a boldoggáavatási szertartás mindenki számára nyitott, a részvételhez meghívó, belépőjegy nem szükséges. (A téren csak a meghívott vendégek számára tudnak ülőhelyet biztosítani.) A szertartás szövegét a téren mindenki kézbe kapja.
Az érkező buszok a bazilikánál megállhatnak, kitehetik az utasokat, parkolniuk azonban a Hősök tere környékén vagy a Dózsa György úton célszerű.

Előzmények
A boldoggáavatási eljárás 10 évvel ezelőtt indult meg. XVI. Benedek pápa ez év április 28-án hagyta jóvá a Salkaházi Sára vértanúságát kihirdető dekrétumot, amely alapján megnyílt az út a boldoggá avatásra.
A boldoggáavatás a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által meghirdetett megújulási imaév kiemelkedő eseménye.

Jelentősége
Hasonló esemény hazánkban 1083. óta nem volt. Magyarországon először emel az Egyház a boldogok sorába egy egyszerű, középosztályból származó nőt, aki nem királylány, nem főnemes. Salkaházi Sára testvérünk, kortársunk és sorstársunk, aki megmutatta, hogyan lehet hiteles keresztény életet élni a történelem legnehezebb helyzeteiben.
Az Egyház Sára testvér személyében példaképet állít elénk, a Krisztus és a szenvedő embertársak iránt életét is áldozni kész, vallási, faji, nemzetiségi, nemzet- és országhatárokat is átívelő szeretet példaképét. Példája arra hív bennünket, hogy győzzük le a korszellemet, hiszen élni csak másokért érdemes.
Testvérünk, Salkaházi Sára, vértanú és nem pusztán a sors áldozata, mert szeretetből, tudatosan vállalta másokért és másokkal az előre látható halált. Vértanúsága elkötelezett életének beteljesedése.


Bővebb információk Sára testvérről

www.communio.hu/szocialistestverek/sara/boldog_sara0.htm

www.salkahazisara.com

Kiadványok
A Szent István Társulat erre az alkalomra Emlékkötetet ad ki, amely a helyszínen megvásárolható lesz.
Az Új Ember Kiadó megjelenteti Puskely Mária Sára testvérről írt könyvét, valamint imafüzetet ad ki az ünnep kapcsán. A bazilika könyvesboltja ezeket is árusítja a helyszínen.

 

Salkaházi Sára életútja

Salkaházi Sára üzenete

Ruppert József - Németh Emma: A boldoggáavatási eljárás története

A Szociális Testvérek Társasága




(Forrás: MKPK Sajtóiroda)